Ukupna vrijednost mobilnih novčanih transakcija na tržištima u razvoju dosegnut će 2 trilijuna dolara do 2027., što je povećanje od preko 500 milijardi dolara u odnosu na 2023., prema Juniper Researchu. S rastom od 33 posto, tržište je potaknuto prijelazom na PaaP (Payments-as-a-Platform), model koji trećim stranama omogućuje isporuku proizvoda putem mobilnih aplikacija za novac.
Istraživanje je identificiralo PaaP kao pokretač razvoja mobilnog novca, jer omogućuje trećim stranama da imaju veći pristup korisnicima, a da operateri mobilnog novca ne moraju sami razvijati dodatne usluge. To također omogućuje veće prihode za operatere mobilnog novca, dok im omogućuje da zadovolje sve sofisticiranije zahtjeve korisnika.
Istraživanje predviđa da će do 2027. biti 411 milijuna korisnika sofisticiranih MFS (Mobilnih financijskih usluga) na tržištima u razvoju. Ovo povećanje od 40 posto rezultat je pružatelja koji nude razne usluge, poput mikrokredita i mikroosiguranja, kako bi zadovoljili rastuću potražnju korisnika. Sve veća zrelost nekoliko tržišta mobilnog novca, rastuća svijest kupaca i bogatstvo korisnika povećali su važnost prodavača mobilnog novca koji pružaju sofisticirani MFS; ulaganje u tehnologije koje to olakšavaju.
“Dobavljači moraju učinkovito implementirati sofisticirani MFS ili će izgubiti tlo pred rastućom konkurencijom. To se najbolje može postići novim pristupima, poput iskorištavanja postojećih podataka koje operateri posjeduju kako bi se omogućilo alternativno kreditno bodovanje, dopuštajući puno veće mogućnosti kreditiranja,” primijetila je koautorica istraživanja Cara Malone.
Izvješće potiče prodavače mobilnog novca da iskoriste analitiku podataka kako bi na najbolji način zadržali kupce i borili se protiv rastuće konkurencije.
Stjecanjem dragocjenog uvida u ponašanje i preferencije potrošača, dobavljači mogu krajnjim korisnicima pružiti bolje prilagođene usluge. Kombinacija ovih podataka s novim uslugama trećih strana putem PaaP omogućuje personaliziraniju uslugu; povećanje zadovoljstva kupaca i prihoda.
Novo istraživanje Juniper Researcha pokazuje da će ukupna vrijednost prekograničnih B2B transakcija stablecoinima dosegnuti 5 bilijuna dolara do 2035., u odnosu na 13,4 milijarde dolara u 2026. godini. Rast će biti potaknut sve većom sposobnošću stablecoina da adresiraju neučinkovitosti postojećih prekograničnih plaćanja. Transakcije stablecoinima obuhvaćaju P2P, P2B, B2B, B2C i slučajeve korištenja kripto kartica.
Telefónica Tech i Google Cloud zajedno će isporučiti proizvod namijenjen potrebama španjolskih javnih tijela i kompanija u visoko reguliranim sektorima. Jezgra rješenja usklađena je sa strogim zahtjevima podatkovne suverenosti.
Rasprave o otpuštanjima među influencerima signaliziraju trenutak naglog rasta u kojem se proračuni za radnu snagu preusmjeravaju u masivnu digitalnu infrastrukturu radi zadržavanja prednosti u tehnološkoj utrci, prema GlobalDati. Taj strukturni pomak upućuje na trajnu promjenu načina na koji organizacije troše novac, dok se kapital udaljava od tradicionalnih resursa prema financiranju infrastrukture inteligentnog doba.