Svaki vlasnik pametnog telefona ima na desetke aplikacija, od kojih je nemali broj iznimno bitnih za svakodnevicu. I po tome se diljem svijeta zapravo malo tko razlikuje, što potvrđuje Business of Apps brojkama za kompletnu prošlu godinu. Konkretnije, prikazane su aplikacije koje najviše preuzimamo, a pritom je uvrštena situacija na globalnoj razini.
Primjerice, najviše puta preuzet je TikTOk. Riječ je o oko 672 milijuna "downloada". Slijedi Instagram s njih oko 547 milijuna i onda slijedi Facebook s oko 449 milijuna. Iznad 400 milijuna je i WhatsApp. Točnije, radi se o 424 milijuna.
Iznad 300 milijuna je Telegram (310 milijuna), kao i igra Subway Surfers (304 milijuna). A društvo deset najpreuzimanijih zatvaraju igra Stumble Guys (254 milijuna), Spotify (238 milijuna), Shein aplikacija za kupovinu (229 milijuna) i Facebook Messenger (210 milijuna).
U 2020. i 2021. mnoge bitne poslovne aplikacije, uključujući Zoom i Microsoft Teams, brzo su rasle i postigle ogroman uspjeh. No, on je splasnuo s krajem pandemije koronavirusa pa su sad nešto niže i s osjetno skromnijim brojkama.
Dok su preuzimanja ovih aplikacija pala 2022., mnoge druge aplikacije za putovanja, hranu i kupovinu, uključujući Google karte, McDonald’s i Shein, pomogle su ispuniti prazninu.
Međutim, upravo su aplikacije umjetne inteligencije, uključujući Lensa AI i ChatGPT, doživjele najveći porast krajem prošle godine. Mogu li te iste aplikacije s umjetnom inteligencijom pomoći u vodstvu u pogledu preuzimanja najpopularnijih aplikacija 2023. doznat ćemo uskoro.
Tijekom službenog posjeta Ujedinjenim Arapskim Emiratima, izaslanstvo UAE – Croatia Business Cluba, predvođeno predsjednikom Nevenom Roginićem, održalo je niz ključnih sastanaka s visokim predstavnicima Vlade UAE-a, gospodarskih komora i Delegacije Europske unije. Ovaj posjet predstavlja važan iskorak u institucionalnom pozicioniranju Hrvatske na jednom od najbržerastućih i strateški najvažnijih tržišta svijeta.
Godina 2024. obilježila je rekordnu godinu za tržište poluvodiča, s godišnjim prihodima koji su premašili približno 25% i dosegli 683 milijarde dolara, prema podacima tvrtke Omdia.
U današnje digitalno doba važnije je nego ikad osigurati da su pametni telefoni vaše djece sigurni i zaštićeni. S porastom online prijetnji i vršnjačkog nasilja na društvenim mrežama, roditelji trebaju poduzeti proaktivne korake kako bi zaštitili uređaje svoje djece.