Ima li vaše računalo TPM? Ako je dizajnirano 2016. i prodano s unaprijed instaliranim Windowsima, odgovor je gotovo sigurno da ima.
Kada je Microsoft 2021. predstavio Windows 11, njegov novi i strogi test hardverske kompatibilnosti uključivao je provjeru prisutnosti Trusted Platform Module (TPM) - konkretno, onog koji zadovoljava TPM 2.0 standard.
No, što je TPM i zašto Windows inzistira na tome da ga morate imati?
Jednostavan odgovor je - siguran kripto procesor, specijalizirani mikrokontroler dizajniran za obavljanje sigurnosnih zadataka i upravljanje enkripcijskim ključevima na način koji minimizira mogućnost napadača da provale u sustav. Windows koristi taj hardver za razne sigurnosne funkcije, uključujući Secure Boot, BitLocker i Windows Hello.
Ipak, potpuni odgovor je, kao i s većinom stvari vezanih za računalnu sigurnost, nešto složeniji. Jer, TPM arhitektura je definirana međunarodnim standardom, službeno poznatim kao ISO/IEC 11889, koji je kreirala grupa Trusted Computing Group prije više od 20 godina. Standard se bavi načinom implementacije različitih kriptografskih operacija, s naglaskom na zaštitu integriteta, izolaciju i povjerljivost.
TPM može biti implementiran kao diskretni čip na matičnoj ploči računala, unutar firmware čipseta računala ili samog CPU-a, što su Intel, AMD i Qualcomm činili tijekom posljednjeg desetljeća. Ako koristite virtualni stroj, možete kreirati virtualni TPM čip u njemu.
Ima li vaše računalo TPM? Ako je dizajnirano 2016. i prodano s unaprijed instaliranim Windowsima, odgovor je gotovo sigurno da ima. Te je godine Microsoft počeo zahtijevati od proizvođača da isporučuju računala s TPM 2.0 dostupnim i omogućenim prema zadanim postavkama. Intelovi procesori iz tog razdoblja uključuju TPM 2.0 ugrađen u firmware. Intel ovu značajku naziva Platform Trust Technology ili PTT. Također, 2016. godine AMD je počeo ugrađivati firmware-bazirani TPM 2.0 pod nazivom fTPM.
U izjavi kojom je najavljena nova carina na automobile i auto dijelove, predsjednik Donald Trump poziva se na odredbu 232. Zakona o proširenju trgovine iz 1962. godine, koja predsjedniku daje ovlast prilagoditi uvoze u Sjedinjene Države „u količinama ili pod okolnostima koje prijete narušavanju nacionalne sigurnosti.
Nedavno istraživanje objavljeno na Search Engine Journalu otkriva da su marketinške primjene generativne umjetne inteligencije (AI) znatno manje zastupljene u usporedbi s osobnim aplikacijama poput terapije i organizacije života.
Western Digital je nedavno održao dan za investitore s glavnim fokusom na to kako planira višestruko povećati kapacitet hard diskova unutar desetljeća.