Svi znamo da je AI goruća tema, a u mjesecima i godinama koje dolaze bit će svakako još i relevantnija. Nakon što smo nedavno generalno obradili nadolazeće AI trendove, ovoga smo puta s našim gošćama zaronili u malo specifičnije primjene umjetne inteligencije. Preciznije – kako AI može povećati produktivnost? Odnosno, kako će nam pomoći da napravimo više sa manje i da zahvaljujući našim digitalnim asistentima izvučemo više iz svog radnog a samim time i slobodnog vremena. Može li nam AI i u tome pomoći? Spanove senior konzultantice Koraljka Haberle i Nina Vujičić imaju odgovore i – iako znaju da je nezahvalno pretpostavljati – poneku teoriju vezanu uz vizije budućnosti.
U današnjem brzom tempu života, konstantnom porastu količine informacija i sve većim zahtjevima na radnom mjestu, produktivnost je (nažalost) postala ključan faktor – pa i mjerilo – uspjeha, no AI alati bi trebali biti jedan od čimbenika koji će nam pomoći u povećanju učinkovitosti i olakšavanju naših svakodnevnih zadataka, dok željno iščekujemo Star Trek utopiju u kojoj će stvari kao što su radno vrijeme od 9:00 do 17:00, KPI-jevi i obavezni tjedni syncovi postati stvar prošlosti.
Jedan od glavnih načina na koje AI može poboljšati produktivnost je automatizacija rutinskih i ponavljajućih zadataka. Mnogi poslovi uključuju obavljanje istih ili sličnih aktivnosti iz dana u dan, što može biti zamorno i vremenski zahtjevno. Implementacija AI sustava omogućuje nam da te zadatke delegiramo strojevima, oslobađajući vrijeme za kreativnije i kompleksnije poslove. Na primjer, AI algoritmi mogu preuzeti odgovornost za obradu i analizu velikih količina podataka, što ubrzava proces donošenja odluka i omogućuje nam da se fokusiramo na interpretaciju rezultata.
AI ima ogroman potencijal za poboljšanje produktivnosti i olakšanje našeg svakodnevnog života. Automatizacija rutinskih zadataka, obrada prirodnog jezika i optimizacija planiranja samo su neki od načina na koje AI može pomoći da napravimo više sa manje resursa. Međutim, važno je pažljivo razmotriti implikacije tehnološkog napretka i osigurati prilagodbu promjenama koje AI donosi. Samo kroz razumijevanje, pravilnu upotrebu i suradnju s AI sustavima možemo iskoristiti sve prednosti koje nam AI pruža i ostvariti veću produktivnost u našim profesionalnim i privatnim životima. O svemu tome popričali smo s našim gošćama u novom Spanopticu!
Pripadnici generacije Z, odnosno osobe rođene između 1995. i 2010. godine, već su nekoliko godina prisutni na tržištu rada, stoga je došao pravi trenutak da ocijenimo kako su se dosad snašli i što o njima misle poslodavci.
Odličnim partijem i nizom panela i predavanja u ispunjenim dvoranama stare rovinjske Tvornice duhana započelo je 16. izdanje najboljeg Weekenda u godini. Najveći regionalni festival industrije komunikacije, medija i poslovanja, pod generalnim pokroviteljstvom Adris grupe, ove godine okuplja 200-injak panelista i predavača, vodećih regionalnih i svjetskih stručnjaka.
Potrošnja za umjetnu inteligenciju u Europi dosegnut će 34,2 milijarde dolara 2023. godine, što predstavlja 20,6% svjetskog tržišta umjetne inteligencije, prema IDC-u. Zabilježit će 29,6% složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2022. i 2027.