Savjeti i trikovi vrhunskih stručnjaka

Savjeti i trikovi vrhunskih stručnjaka

Bez naših vrijednih predavača ne bi bilo ni Akademije! Oni se s akademcima upoznaju iz prve ruke, prenose im vrijedna znanja, savjete i stotine sitnih trikova koji dolaze s višegodišnjim iskustvom, i o njihovom trudu - a i sudu - ovisi napredovanje polaznika tijekom i nakon Akademije. Sa neumornim mentorima Span Academyja popričali smo o njihovim dojmovima vezanima uz polaznike, nastavni plan i njihov angažman u izazovnom ali i nagrađujućem procesu učenja novih generacija.

ŠTO OČEKUJE STUDENTE TIJEKOM PETE GENERACIJE SPAN ACADEMYJA?

Zvonimir Pilih, System Engineer:

“Polaznici uče osnove Microsoft tehnologija. To je ta jezgra, baza od koje sve kreće i to je više-manje isto u svakoj generaciji. Što god se promijenilo, ovaj core ostaje u temelju svega. Šest polaznika po mentoru, četiri mentora, to se nekako pokazalo kao optimalan broj, s obzirom na opremu, na mjesta po uredima, na logistiku i tome slično. Kurikulum je isti - ili vrlo sličan - za sve timove. Razni stručnjaci iz Spana drže predavanja po tehnologijama, što je ADS, što je DNS, prođe se kroz sve što će raditi i dobiju materijale, linkove, pdf-ove, praktički ih naoružavamo predznanjem. Tu mentori još nemaju toliko veliku ulogu. Ali onda krenu na labove, praktični dio, i onda su im mentori prva točka za bilo kakvu pomoć ili savjet.“

BIRAJU LI MENTORI TIMOVE, ILI TIMOVI MENTORE, KAKO JE TO ORGANIZIRANO?

Nenad Arbanas, Security Team Leader:

“Timovi su definirani i mentori su definirani. Timove bira HR odjel, a mentori onda na upoznavanju uživo vide članove timova i kroz PowerPoint “kolo sreće“, kao iz šešira, izvlače timove kojima će pripasti. Što je prošle godine možda bilo i namješteno. (smijeh)“

Zvonimir Pilih, System Engineer:

“Kad se HR odluči za ekipu, pogledaju timove i paze da su izbalansirani. Polaznici pišu ulazni ispit da se pokuša definirati njihova razina predznanja, da jedan tim ne bude složen samo od ljudi koji imaju veliko predznanje a drugi od neiskusnijih polaznika, timovi su unaprijed uravnoteženi i onda ih mi nasumično pokupimo.

KOJA JE ULOGA MENTORA I ŠTO SVE SPADA U VAŠA ZADUŽENJA?

Zvonimir Pilih, System Engineer:

“Kad krene praktični dio, na nama je da procijenimo s čime im treba pomoć, dajemo im smjernice kako bi što lakše savladali taj dio, da uspješno naprave taj lab na kraju, što im je i cilj. Ovdje se radi o građenju environmenta koji bi se u nekoj mjeri mogao naći kod stvarnog korisnika i suočavanju sa situacijama koje bi se mogle dogoditi kod pravog korisnika u toj branši.“

Nenad Arbanas, Security Team Leader

“Nama je cilj da svi to prođu, da se svi uvjeti zadovolje, da se daju savjeti i pomoć i onima koji su možda malo zapeli kako bi na kraju, kad se taj sustav mora izbuildati, polaznici mogli shvatiti kako stvari funkcioniraju i popraviti eventualne pogreške koje su napravili. Na kraju imaju izlazni intervju, tamo su mentori, HR, sam polaznik i eventualno netko od voditelja service deska, jer se studenti uglavnom kandidiraju za početnu poziciju u service desku, ili eventualno SOS-u. Taj izlazni intervju je među ostalim i osvrt mentora na angažman, rad, kompetencije i procjenu budućeg razvoja same osobe. HR daje osvrt na društvene vještine, a mentori na tehnički aspekt.

Zvonimir Pilih, System Engineer:

“Svi koji pohađaju i dolaze redovno na labove, trude se i rade će proći. Svi će završiti lab i napravit će ga. Potičemo ih da rade u timu, da rade skupa i dijele informacije. Ali stvar nije samo u završavanju, nego u razumijevanju polaznika kako su došli do završnog rezultata. Mi smo ti koji smo stalno s njima i koji možemo najbolje prosuditi koja je njihova razina znanja.“

KAKVA SU VAŠA ISKUSTVA S POLAZNICIMA I ŠTO VAS JE MOTIVIRALO DA SE PRIHVATITE ULOGE MENTORA?

Nenad Arbanas, Security Team Leader

“Prenijeti znanje i vidjeti uspjeh nekog drugog na temelju tvog angažmana, sugestija i edukacije, kad vidiš da sve to ima ploda i rezultata, normalno je da si jako zadovoljan. Kad krene praktičan dio posla, sa studentima dnevno znaš provesti i po sat ili dva, što se zna popeti na cijeli jedan radni dan tjedno, ali snađemo se.“

Robert Arlović, Cloud, Collaboration and Identity Services Manager, voditelj akademije

“Mentori imaju obavezu obići polaznike svaki dan, ali nikom od nas to teško ne pada i nitko nije požalio zbog toga što se prihvatio uloge mentora. Pričali smo malo između sebe kako bi se na Akademiju odrazila mogućnost da je budemo morali održati isključivo online zbog ove situacije, ali nadamo se da ćemo ipak imati kontakta sa studentima. Lakše je oformiti tim uživo, sjesti na kavu s polaznicima i probiti led, vidjeti tko je možda malo povučeniji pa mu pomoći, studenti će svakako više izvući iz naših predavanja budemo li imali priliku uživo odraditi posao mentora.“

 

 

I doista, nadajmo se da će i ove godine Span Academy biti održan normalno, kako bi naši polaznici mogli dobiti najviše od iskustva naših mentora. U svakom slučaju, online ili offline, razmišljate li o prijavi na ovogodišnji Span Academy, znajte da ste u dobrim rukama i da će o vama brinuti vrhunski stručnjaci na svojim poljima koji su zahvaljujući Akademiji otkrili i da su - vrsni pedagozi.