Analiza PwC-a pokazuje da četiri petine (80%) društava za upravljanje imovinom i bogatstvom smatra da će disruptivne tehnologije poput umjetne inteligencije potaknuti rast prihoda. Analiza pokazuje da bi organizacije koje brzo usvoje koncept "tehnologije kao usluge" do 2028. godine mogle ostvariti potencijalno povećanje prihoda od 12 posto.
PwC-ovo izvješće o upravljanju imovinom i bogatstvom za 2024. obuhvatilo je 264 upravitelja imovinom i 257 institucionalnih ulagača iz 29 zemalja i teritorija. Prema izvješću, čak 81 posto ispitanika razmatra strateška partnerstva, konsolidacije ili spajanja i preuzimanja kako bi unaprijedili tehnološke kapacitete i izgradili "prošireni tehnološki ekosustav". Cilj ovih aktivnosti je poticanje inovacija, širenje na nova tržišta i demokratizacija pristupa investicijskim proizvodima, uoči značajnog prijenosa bogatstva.
Izvješće također navodi kako PwC predviđa da će do 2028. globalna imovina pod upravljanjem koju drže društva za upravljanje imovinom diljem svijeta dosegnuti 171 bilijun dolara, dok se očekuje da će tokenizirani proizvodi rasti uz CAGR od 50 posto.
Disruptivne tehnologije poput umjetne inteligencije mijenjaju sektor upravljanja imovinom i bogatstvom, potičući rast prihoda, povećanje produktivnosti i unapređenje učinkovitosti.
Društva za upravljanje imovinom disruptivne tehnologije poput umjetne inteligencije općenito smatraju transformacijskim faktorom, a gotovo tri četvrtine (73%) njih smatra da će one biti najtransformativnija tehnologija u sljedeće dvije do tri godine. Ujedno, 80 posto ispitanika smatra da će takve tehnologije potaknuti rast prihoda, dok 84 posto ističe da će poboljšati operativnu učinkovitost, a 72 posto smatra da će unaprijediti produktivnost zaposlenika. Prema PwC-ovoj analizi, pružanje tehnologije kao usluge od strane društava za upravljanje imovinom moglo bi do 2028. godine rezultirati povećanjem prihoda od 12 posto.
Iako takve tehnologije nude priliku za ubrzanje poslovanja i pristup novim tržištima, više od tri petine (68%) smatra da izdvajaju manje od jedne šestine svog kapitala za inovativne i potencijalno transformativne tehnologije, dok je više od polovice (59%) institucionalnih ulagača primijetilo da bi takve tehnologije mogle smanjiti njihovu ovisnost o društvima za upravljanje imovinom. To proizlazi iz činjenice da samo 20 posto društava za upravljanje imovinom trenutno koristi revolucionarnu tehnologiju za poboljšanje personaliziranog investicijskog savjetovanja.
Dok društva za upravljanje imovinom i bogatstvom traže nove prilike za rast, tokenizacija se čini ključnom, a PwC predviđa da će se do 2028. tokenizirani proizvodi povećati s 40 milijardi dolara na više od 317 milijardi dolara.
Tokenizacija, odnosno djelomično vlasništvo, mogla bi proširiti tržišnu ponudu demokratizacijom financija i smanjenjem premija. U segmentima privatnog kapitala (53%), kapitala (46%) i hedge fondova (44%), društva za upravljanje imovinom prednjače u planovima za uvođenje tokenizacije. Iako alternativne investicije nude značajnu priliku za rast, manje od jedne petine (18%) trenutno uključuje klase imovine u nastajanju, poput digitalne imovine, u svoju ponudu. Međutim, osam od deset organizacija koje nude takvu imovinu bilježe povećanje priljeva.
U tom kontekstu, 30 posto društava za upravljanje imovinom trenutno se suočava s nedostatkom relevantnih vještina i talenata, dok 73 posto navedenih društava koja razmatraju spajanja i preuzimanja navode pristup kvalificiranim stručnjacima kao glavni motiv za sklapanje poslova u sljedeće dvije do tri godine.
Dok se društva za upravljanje imovinom i bogatstvom bore s digitalnim poremećajima i potrebom za proširenjem talenata i fondova proizvoda, više od četiri petine (81%) razmatra strateška partnerstva, konsolidacije ili spajanja i preuzimanja kako bi izgradile prošireni tehnološki ekosustav i potaknule rast.