Izvješće GlobalData otkriva da su prve tri potkategorije automatiziranih kuća prema prihodu od uređaja pametni uređaji, pametni zvučnici i pametna sigurnost. Ova tri činila su 34 posto, 28 posto, odnosno 25 posto ukupnog tržišta u 2023. Amazon, Google i Xiaomi vodeće su tvrtke koje oblikuju tržište.
Depositphotos
Tržište rješenja za automatizaciju kućanstava brzo se razvija, a potrošači sve više prihvaćaju uređaje koji povećavaju sigurnost, energetsku učinkovitost i praktičnost, navodi GlobalData. U tom kontekstu, globalna potrošnja na automatizirane kućne uređaje trebala bi rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 11 posto sa 119,5 milijardi USD 2023. na 200,8 milijardi USD 2028.
Izvješće GlobalData otkriva da su prve tri potkategorije automatiziranih kuća prema prihodu od uređaja pametni uređaji, pametni zvučnici i pametna sigurnost. Ova tri činila su 34 posto, 28 posto, odnosno 25 posto ukupnog tržišta u 2023. Amazon, Google i Xiaomi vodeće su tvrtke koje oblikuju tržište. Potkategorija pametnih uređaja nastavit će držati najveći tržišni udio u sljedećih pet godina budući da njen rast nadmašuje i pametne zvučnike i pametnu sigurnost.
"Krajolik pametnih domova naseljen je mješavinom etabliranih tehnoloških divova i inovativnih pridošlica", rekao je Shabnam Pervez, analitičar strateške inteligencije u GlobalData. Temelj Amazonovog automatiziranog kućnog poslovanja je njegov asortiman pametnih zvučnika Echo. Tvrtka je to nadogradila akvizicijama, uključujući trošenje milijardu dolara na proizvođača pametnih zvona Ring. Google je sa svojim Nest ekosustavom automatiziranih kućnih uređaja također vodeći na tržištu. Alibaba i Xiaomi dominiraju kineskim tržištem.
“Tržište pametne kuće je dinamično i stalno se razvija. Kako tehnologija napreduje i usvajanje od strane potrošača se ubrzava, uređaji će i dalje postajati sve inteligentniji, integriraniji i pristupačniji. Budućnost življenja je pametna, i to se sada događa”, zaključio je Pervez.
Umjetna inteligencija više nije tehnologija budućnosti – ona već oblikuje svakodnevno poslovanje, odlučuje o konkurentnosti i otvara nova vrata suradnji. To je bila središnja poruka drugog izdanja međunarodne konferencije „Izazovi implementacije umjetne inteligencije u poduzeća – godinu dana poslije“, održane u Infobipovu kampusu u Zagrebu. Stručnjaci iz Hrvatske i Slovenije složili su se: vrijeme je da prijeđemo iz faze eksperimentiranja u fazu odgovorne, strateške i zajedničke primjene AI-ja.
Kineski predsjednik Xi Jinping usmjerio je nacionalni fokus na umjetnu inteligenciju, istaknuvši kako očekuje da Šangaj predvodi razvoj strategije i upravljanja umjetnom inteligencijom u zemlji.
Projekt LIFE4GREENBROADBAND, koji je A1 Hrvatska pokrenula s ciljem povećanja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u elektroničkoj komunikacijskoj mreži u Hrvatskoj, jedan je od triju finalista za Europsku nagradu za održivu energiju 2025. Nagrada se dodjeljuje izvanrednim projektima koje financira EU, a pokazuju originalan i inovativan pristup tranziciji prema čistoj energiji.Projekt LIFE4GREENBROADBAND, koji je A1 Hrvatska pokrenula s ciljem povećanja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u elektroničkoj komunikacijskoj mreži u Hrvatskoj, jedan je od triju finalista za Europsku nagradu za održivu energiju 2025. Nagrada se dodjeljuje izvanrednim projektima koje financira EU, a pokazuju originalan i inovativan pristup tranziciji prema čistoj energiji.