Prema podacima s enforcementtracker.com, 2023. godine u EU je izrečeno oko 2,1 milijarde eura kazni zbog kršenja Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR). To znači da je izrečeno više kazni nego 2019., 2020. i 2021. godine zajedno. Glavni razlog za to bila je nova rekordna kazna od 1,2 milijarde eura za Facebook matičnu tvrtku Meta, povezana s nezakonitim prijenosom podataka u SAD prema standardnim ugovornim klauzulama platforme društvenih medija, prema GDPR-u.
Kao što naš grafikon pokazuje, usprkos padu prošle godine, prosječni iznos kazni značajno je porastao od 2019., čak i nakon izuzimanja meta kazne. U 2023., na primjer, u prosjeku je nastalo 4,4 milijuna eura po prekršaju, u odnosu na oko 500 000 eura u 2019. U posljednje tri godine Meta, Amazon i Google privukli su posebnu pozornost zbog posebno visokih kazni; najveća kazna prije Metinog posljednjeg rekorda, u iznosu od 746 milijuna eura, izrečena je divu e-trgovine Jeffa Bezosa 2021. godine.
U današnje digitalno doba važnije je nego ikad osigurati da su pametni telefoni vaše djece sigurni i zaštićeni. S porastom online prijetnji i vršnjačkog nasilja na društvenim mrežama, roditelji trebaju poduzeti proaktivne korake kako bi zaštitili uređaje svoje djece.
ERP sustavi više nisu tihi pomoćnici u pozadini poslovanja. Danas su srce agilnog odlučivanja, osnova svakodnevne učinkovitosti i ključni alat za planiranje budućeg rasta. No mnoge tvrtke i dalje rade u zastarjelim sustavima, skupljaju podatke iz nekoliko alata, a odluke donose bez potpune slike.
Unatoč trgovinskim ratovima i sve većem nadzoru, kineske aplikacije za kupovinu dominiraju američkim telefonima, dokazujući da nastavljaju preoblikovati američke navike online kupovine.