Microsoft je odlučio krenuti putem Googlea i Applea pa ulazi na tržište autonomnih vozila, a u tome će mu pomoći Cruise i General Motors. No, ta priča nešto je zanimljivija od one koju su započeli glavni konkurenti.
Naime, dok će Google i Apple sami razvijati vozila, uz partnerstvo s jakim imenima u automobilskoj industriji, Microsoftova ideja bila je investirati u Cruise pa se priključio General Motorsu i Hondu kako bi u mladu kompaniju generirali čak dvije milijarde američkih dolara pa tako pomogli kompaniji specijaliziranoj za razvoj električnih i autonomnih vozila da lakše krene u, za Microsoft i druge investitore, željenom smjeru.
Dapače, ta investicija podigla je vrijednost kompanije na 30 milijardi dolara. Ujedno, ušla je u fokus široj javnosti, dok je onoj upućenijoj publici poznata otprije. Kako? Pa General Motors kupio je 2016. Cruise za milijardu dolara, prepoznavši potencijal i ulagao u nju kako bi se dugoročno isplatila. Kako se čini, plan će upaliti.
Možda ne bi da GM nije imao sjajnu poslovnu politiku, kojom je omogućio i drugima da investiraju u Cruise, dok istodobno prate sve što se događa, nude infrastrukturu, usluge i znanja da bi razvoj išao neometano i ubrzano u zacrtanim smjerovima. Microsoft je uvidio priliku i umjesto da potroši znatan novac i vrijeme na razvoj vlastitog autonomnog vozila, radije će to prepustiti stručnjacima. Koji se obvezuju na korištenje njegove Azure cloud platforme.
Najbolji dio cijele ove priče jest što Cruise planira uskoro plasirati taksi uslugu i obvezao se na korištenje Azure pa će Microsoft moći obaviti detaljna testiranja u realnim uvjetima.
Što se tiče električnih autonomnih vozila za komercijalno tržište, prvih 30 trebalo bi se pojaviti do 2025. te automatski stvoriti nova radna mjesta i poslovne prilike, kako navode u General Motorsu.
Povodom koncerta Marka Perkovića Thompsona dana 5.srpnja 2025. godine na zagrebačkom Hipodromu, Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo apelira na sve posjetitelje i širu javnost da se suzdrži od letenja dronovima na području grada Zagreba. Prije svega, to se odnosi na neposrednu blizinu i područje oko zagrebačkog Hipodroma gdje će biti nazočan iznimno velik broj posjetitelja. Ukoliko bi došlo do tehničkog kvara ili nekog drugog problema zbog kojeg bi dron ostao izvan kontrole udaljenog pilota, moglo bi doći do njegovog pada, a posjetitelji se ne bi mogli izmaknuti ili zaštititi od udara drona.
IBM je predstavio plan za izgradnju prvog velikog kvantnog računala otpornog na pogreške na svijetu, čime postavlja temelje za praktično i skalabilno kvantno računarstvo.
Nakon što je prošle godine AI.Weekend doveo istaknute govornike iz OpenAI-a, Tindera i drugih vodećih globalnih tech kompanija, ove jeseni događaj ide korak dalje. Od 18. do 21. rujna, Rovinj ponovno postaje središte najvažnijih razgovora o umjetnoj inteligenciji, s posebnim naglaskom na inovacije koje dolaze iz srca Silicijske doline i globalnih tehnoloških lidera poput TikToka. AI.Weekend nije samo mjesto rasprava, već platforma na kojoj se rađaju ideje koje mijenjaju stvarnost.