Sinergija, prijenos znanja i iskustava između zemalja regije od kojih su neke već jesu članice Europske unije, a druge su na putu da to postanu ključne su teme prve BEIT konferencije „EU izazovi u IT sektoru“ koja je u ponedjeljak otvorena u Dubrovniku. Trodnevna konferencija, koju su zajednički organizirali APIS IT i CROZ, okupila je IT stručnjake i predstavnike javne uprave iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Slovačke i Mađarske koji su razmijenili dosadašnja iskustva u informatizaciji javne uprave.
Ideja za ovakvom konferencijom nastala je iz potrebe, istaknuo je predsjednik Uprave APIS IT-a Hrvoje Somun, naglašavajući da je priprema za članstvo u Uniji pred sve zemlje regije stavila iste izazove.
Razmjenom stečenog znanja i iskustava možemo osigurati da ćemo na te izazove odgovoriti na najbolji mogući način, koristeći pozitivnu praksu susjednih zemalja i izbjegavajući moguće pogreške koje su oni prije nas napravili.
O sinergijskim učincima skupa govorio je i Krešimir Mudrovčić, član Uprave CROZ-a koji je naglasio da nije riječ o tehnološkoj konferenciji nego prije svega o forumu koji će svim sudionicima omogućiti da nauče iz iskustava drugih i time pridonesu izgradnji kapaciteta javne uprave i interoperabilnosti njezinih sustava.
U razdoblju od 2014. do 2020. Hrvatsku očekuje oko milijardu eura godišnje iz EU fondova, no Hrvatska mora biti spremna iskoristiti priliku koja joj se time pruža, istaknuo je između ostalog Matija Derk , pomoćnik ministra regionalnog razvoja i fondova EU-a.
O uspješnim projektima za uspostavu interoperabilnosti i interkonektivnosti na nacionalnoj i europskoj razini govorili su predstavnici Ministarstva uprave i Porezne uprave RH i slovenskog Ministarstva pravosuđa i javne uprave, dok su IT stručnjaci i konzultanti iz zemalja regije - od Slovačke do Srbije - iznijeli lessons learned iz projekata na kojima su radili.
Generativna umjetna inteligencija (GenAI) i dalje privlači pozornost investitora rizičnog kapitala (VC), pri čemu je financiranje u SAD-u premašilo 50 milijardi dolara samo u prvih pet mjeseci 2025., prema podacima GlobalData.
Suradnja između DC Northa i Schneider Electrica primjer je uspješnog partnerstva koje pokazuje kako korištenje naprednih tehnologija i strateška suradnja mogu znatno doprinijeti digitalnom i gospodarskom razvoju.
Aduna je proširila svoj ekosustav mrežnih API-ja dodavanjem japanskih operatera SoftBank i NTT Docomo. Uz to, inicijativi se pridružilo još pet dobavljača, među kojima su Microsoft i Syniverse.