Google je uložio oko 300 milijuna dolara u softverski start-up Anthropic kako bi osigurao prisutnost u novom polju generativne umjetne inteligencije. Pretraživački div preuzeo je 10 posto udjela u tvrtki.
Ulaganje slijedi poteze drugih velikih tehnoloških igrača da povećaju svoj utjecaj na manje tvrtke koje rade na razvoju umjetne inteligencije. Jedan od tih istaknutih je Microsoft, koji je prije tri godine uložio u generativnog AI razvijača OpenAI, a prošlog mjeseca najavio ulaganje više milijardi dolara u tvrtku. OpenAI je privukao značajnu pažnju posljednjih mjeseci zbog rastuće popularnosti njegovog chatbota ChatGPT.
Kao i vijest o ulaganju iz Googlea, Anthropic je zasebno izjavio da je odabrao Google Cloud kao svog preferiranog pružatelja usluga oblaka, a partnerstvo je osmišljeno tako da tvrtke mogu zajednički razvijati računalne sustave umjetne inteligencije. Za Google, glavna atrakcija Anthropica je njegov AI pomoćnik Claude, za kojeg se pretpostavlja da će se pojaviti kao konkurent ChatGPT-u, ali još nije javno objavljen. Anthropic je osnovan 2021. i već je privukao ulaganja od 700 milijuna dolara, uglavnom iz hedge fondova.
Kao i OpenAI, radi na razvoju generativne umjetne inteligencije, tehnologije koja može razviti sadržaj visoke kvalitete iz jednostavnih tekstualnih upita. Vjerojatno motivirani Microsoftovim pritiskom, svi znakovi upućuju na to da će Google ove godine napraviti veliku igru oko umjetne inteligencije. U prošlotjednoj objavi prihoda za četvrto tromjesečje, glavni izvršni direktor Sundar Pichai rekao je da je Google dobro pozicioniran u AI-u dok doseže točku preokreta, zadirkujući planove za otkrivanje novih usluga temeljenih na tehnologiji u bliskoj budućnosti.
Velika je potražnja i za alatima namijenjenima pacijentima i za internom automatizacijom, od AI podrške na prvoj liniji (recepcija) do inteligentne pomoći administrativnim timovima, naša platforma zdravstvenim ustanovama omogućuje lako digitaliziranje i skaliranje procesa, ističe za ICTbusiness.info Andreea Pleșe, suosnivačica i CEO DRUID AI.
Kina je pokrenula prvu proizvodnu liniju za fotonske čipove nove generacije, što predstavlja velik korak u njenim nastojanjima da konkurira na globalnoj tehnološkoj sceni u područjima poput umjetne inteligencije, kvantnog računalstva i 6G mreža.
Suradnja s DC North omogućuje A1 Hrvatska proširenje djelovanja na novu geografsku lokaciju te dodatno jačanje ponude izvan temeljnih telekom usluga, ulaskom u segment naprednih ICT rješenja, upravljanih usluga i cloud tehnologija, a na taj način A1 konsolidira svoju ulogu sveobuhvatnog digitalnog partnera koji korisnicima može ponuditi cjelovita rješenja, od povezivosti do aplikativnih i sigurnosnih komponenti, ističe za ICTbusiness.info Bojan Klasan, rukovoditelj data centra, A1 Hrvatska.