Računalo trenutno ima 155 rackova, snagu 250 pFlops sa svojih 4992 tekućinom hlađena računalna čvora, 111 pBytes prostora za pohranu, 2800 TB RAM-a, a troši 6 MW struje za svoj rad za pogono CPU od Intela i GPU od Nvidie
Superračunalo Leonardo u Bologni
Dražen Tomić / Tomich Productions
Europska komisija, zajedno s Europskim zajedničkim poduzećem za računalstvo visokih performansi (EuroHPC JU), talijanskim Ministarstvom sveučilišta i istraživanja te konzorcijem CINECA uložila je superračunalo pod nazivom Leonardo.
Računalo trenutno ima 155 rackova, snagu 250 pFlops sa svojih 4992 tekućinom hlađena računalna čvora, 111 pBytes prostora za pohranu, 2800 TB RAM-a, a troši 6 MW struje za svoj rad. CPU je od Intela, a GPU od Nvidie, a kako to izgleda pogledajte u galeriji i videu.
Ovo napredno superračunalo smješteno je u Bologna Technopoleu u Italiji i predstavlja jedan od najsuvremenijih računalnih sustava razvijenih u Europi. Sustav je dizajniran s naglaskom na ekološku održivost, koristeći vodeno hlađenje tvrtke Vetriv i alate za dinamičko upravljanje potrošnjom energije. Uz to, računalne usluge će biti dodatno poboljšane integracijom kvantnog računala, budući da je CINECA odabrana za domaćina jednog od prvih europskih kvantnih računala.
Leonardo je trenutno deveto najsnažnije superračunalo na svijetu. Projekt je financiran s 120 milijuna eura, pri čemu polovicu sredstava osigurava Europska komisija, dok je ostatak financiran od strane talijanskog Ministarstva i konzorcija CINECA, koji uključuje zemlje poput Austrije, Grčke, Mađarske, Slovačke i Slovenije.
Umjetna inteligencija više nije tehnologija budućnosti – ona već oblikuje svakodnevno poslovanje, odlučuje o konkurentnosti i otvara nova vrata suradnji. To je bila središnja poruka drugog izdanja međunarodne konferencije „Izazovi implementacije umjetne inteligencije u poduzeća – godinu dana poslije“, održane u Infobipovu kampusu u Zagrebu. Stručnjaci iz Hrvatske i Slovenije složili su se: vrijeme je da prijeđemo iz faze eksperimentiranja u fazu odgovorne, strateške i zajedničke primjene AI-ja.
Kineski predsjednik Xi Jinping usmjerio je nacionalni fokus na umjetnu inteligenciju, istaknuvši kako očekuje da Šangaj predvodi razvoj strategije i upravljanja umjetnom inteligencijom u zemlji.
Projekt LIFE4GREENBROADBAND, koji je A1 Hrvatska pokrenula s ciljem povećanja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u elektroničkoj komunikacijskoj mreži u Hrvatskoj, jedan je od triju finalista za Europsku nagradu za održivu energiju 2025. Nagrada se dodjeljuje izvanrednim projektima koje financira EU, a pokazuju originalan i inovativan pristup tranziciji prema čistoj energiji.Projekt LIFE4GREENBROADBAND, koji je A1 Hrvatska pokrenula s ciljem povećanja energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u elektroničkoj komunikacijskoj mreži u Hrvatskoj, jedan je od triju finalista za Europsku nagradu za održivu energiju 2025. Nagrada se dodjeljuje izvanrednim projektima koje financira EU, a pokazuju originalan i inovativan pristup tranziciji prema čistoj energiji.