POVIJESNA PREKRETNICA

Europska unija će lansirati gotovo 200 satelita u Zemljinu orbitu

Europska unija će lansirati gotovo 200 satelita u Zemljinu orbitu

Europski parlament usvojio je 14. veljače prijedlog konstelacije Infrastrukture za otpornost, međusobno povezivanje i sigurnost putem satelita (IRISS). Rezime svega je da će Europska unija lansirati vlastitu satelitsku komunikacijsku konstelaciju.

Odobrenje projekta slijedi visokoprofilnu ulogu SpaceX-ovih komunikacijskih satelita Starlink u pomaganju ukrajinske obrane protiv ruske invazije.

Konkretnije, lansirat će se do  do 170 satelita u nisku Zemljinu orbitu (LEO) između 2025. i 2027., kao i daljnja lansiranja u srednjoj Zemljinoj (MEO) i geostacionarnoj orbiti.

"Uskoro će se IRISS pridružiti kolegama iz Galileo i Copernicus projekata. Moramo ih pritom pohvaliti ih za pružanje suverenih, sigurnih, otpornih i isplativih besprijekornih komunikacijskih usluga, s početnim uslugama do 2024. te punim operativnim kapacitetom do 2027.", poručeno je iz Komisijine Glavne uprave za obrambenu industriju i svemir (DEFIS).

Konstelacija će biti usmjerena na vladine usluge, uključujući obrambene aplikacije, omogućit će širokopojasnu povezanost s cijelom Europom, uključujući trenutne mrtve zone povezivanja, kao i s cijelom Afrikom.

Naznačeno je i da ovaj projekt "označava povijesnu prekretnicu za stratešku autonomiju, digitalnu suverenost i konkurentnost Europske unije".

"Ruska agresija na Ukrajinu pokazala je koliko su svemirske suverene i sigurne komunikacijske usluge ključne u slučaju sukoba. Ujedno, ovo predstavlja promjenu za građane Unije, zahvaljujući razvoju brzog širokopojasnog pristupa uklanjanju komunikacijskih mrtvih zona i jačanju Unijine kohezijske politike", navodi se još u priopćenju.

Europski parlament izdvojio je 2,4 milijarde eura za projekt. Također, Europska svemirska agencija i privatni sektor pridonijet će financijski.