Primjena komunikacijskih tehnologija pruža niz dobrobiti zdravstvenim sustavima. Najnovija primjena vezana je uz borbu protiv COVID-19 pandemije. Ericsson, Telia i Sveučilišna bolnica Sahlgrenska u Švedskoj testiraju korištenje umjetne inteligencije u stvaranju modela za planiranje i predviđanje zdravstvenih zahtjeva i resursa.
S obzirom na veliko opterećenje bolnica i zdravstvenih resursa, planiranje je postalo važnije i teže nego u normalnim okolnostima. Iako je pandemija pokazala da je teško predvidjeti potrebe bolnica, također je postalo jasno da elastične mreže i mobilni podaci mogu pomoći u suočavanju s tim izazovima.
Ericsson, Telia i Sveučilišna bolnica Sahlgrenska (SB) surađuju u kreiranju modela za planiranje i predviđanje zdravstvenih resursa i zahtjeva. Istraživački inovacijski projekt, započet u rujnu 2020. godine, spaja naprednu analizu i modele umjetne inteligencije sa zdravstvenim informacijama u učinkovitijem planiranju zdravstvenih resursa. Projekt koristi anonimizirane podatke Telia Crowd Insights prikupljene iz Telijine švedske mobilne mreže.
Ericsson posjeduje opsežno znanje o umjetnoj inteligenciji i telekomunikacijskim mrežama, a spajanje ovih kompetencija s navedenim podacima i medicinskim iskustvom SB te iskustvom u stvarnom vremenu vezanom uz COVID-19 omogućuje učinkovitije planiranje i predviđanje zdravstvenih resursa.
Primjerice, korištenjem ovih podataka može se poboljšati procjena broja pacijenata s COVID-19 koji će biti primljeni u bolnicu. Kao dio ovog projekta, SB također surađuje sa Sveučilištem za tehnologiju Chalmers u Švedskoj u boljem planiranju vezanom uz COVID-19.
„Ericsson već dugo tehnologiju koristi za dobrobit. Sada to proširujemo na korištenje naših UI alata i stručnosti u olakšavanju izazova bez presedana koje je postavio COVID-19. Naša suradnja s Telijom i Sveučilišnom bolnicom Sahlgrenska pokazuje vrijednost koju podaci u kombinaciji s tehnologijama poput umjetne inteligencije i strojnog učenja mogu donijeti zdravstvu i društvu“, ističe Peter Laurin, čelni čovjek Upravljanih usluga u Ericssonu.
Američki sud odbio je zahtjev tvrtke Huawei Technologies za odbacivanje većine optužbi iz savezne optužnice u kojoj se tvrdi da je tvrtka ukrala poslovne tajne i obmanula banke u vezi s poslovanjem u Iranu.
Američki Senat blokirao je desetogodišnju zabranu donošenja zakona o regulaciji umjetne inteligencije na razini saveznih država. Ova kontroverzna mjera bila je podržana od strane velikih tehnoloških kompanija. Senatori su izglasali amandman kojim se moratorij uklanja iz kontroverznog zakona o poreznim olakšicama i potrošnji, koji je predložio američki predsjednik Donald Trump.
Europska komisija najavila je Kvantnu strategiju s ciljem da Europa postane globalni lider u području kvantnih tehnologija do 2030. godine. Prema navodima Komisije, strategija će potaknuti izgradnju otpornog i suverenog kvantnog ekosustava koji će podupirati rast startupova te pretvarati znanstvena otkrića u tržišno spremne primjene, uz očuvanje europske znanstvene izvrsnosti.