Ovo su tri najbolje besplatne Linux distribucije koje podsjećaju na Windows
Linux je dostupan u mnogo varijacija ili distribucija poznatijih kao "distro". Zahvaljujući toj raznolikosti postoje neke verzije koje imaju izrazite sličnosti s Windowsima.
I ChatGPT i Microsoft Copilot pomažu u generiranju sadržaja, automatizaciji i analizi podataka na temelju korisničkih upita.
Korisnici Windowsa imaju direktan pristup za ChatGPT na računalima jer postao dio operativnog sustava. Stoga, postavlja se pitanje što će biti s Microsoftovim Copilotom.
Mnogi su ga otkrili dok su koristili aplikacije kao što su Word, Excel i Teams jer je već duboko integriran u Microsoftov ekosustav. Oba alata pokreću veliki jezični modeli (LLM) i nude značajan porast produktivnosti, ali kako se međusobno uspoređuju?
Sličnosti
I ChatGPT i Microsoft Copilot pomažu u generiranju sadržaja, automatizaciji i analizi podataka na temelju korisničkih upita jer koriste obradu prirodnog jezika (NLP) pokretanu GPT arhitekturom kreiranom od strane OpenAI-ja. Stoga, rezultati upita su slični.
Besplatna verzija ChatGPT-a nudi osnovni pristup njegovim mogućnostima pa bi za korisnike koji žele premium opcije, uključujući brže odgovore, najnoviji GPT-4 model bio bolja opcija. Slično tome, besplatna verzija Microsoft Copilota izvršava osnovne zadatke, dok se robusnije značajke mogu pronaći u sklopu pretplate na Microsoft 365.
Razlike
Najveća razlika između modela je u njihovoj integraciji s postojećim softverom. Copilot je besprijekorno integriran unutar Microsoftovog ekosustava i može prenositi podatke iz jedne aplikacije u drugu. Uz to, Copilot može pristupiti personaliziranim podacima putem Microsoft Grapha, omogućujući mu sve, od pisanja e-mailova i sažimanja dokumenata, do generiranja izvješća. Ta duboka povezanost čini ovaj ga savršenim za profesionalce koji već intenzivno koriste Microsoftove alate poput Worda, Excela, PowerPointa i Teamsa.
S druge strane, ChatGPT djeluje samostalno. Radi kao zasebna aplikacija koja se može integrirati s aplikacijama trećih strana putem API-ja. Budući da nije integriran u postojeći ekosustav, zbog toga je daleko fleksibilniji i ima širi raspon mogućnosti zadataka. Njegova svestranost omogućuje mu da obavlja sve, od programiranja do kreativnog generiranja sadržaja, bez ograničenja strukturiranog ekosustava. Ova svestranost ChatGPT-a može privući opće korisnike koji redovito ne koriste poslovne aplikacije jer je integracija ChatGPT-a u poslovne sustave zahtjevnija.
Prilagodba
Ovo je još jedna ključna razlika je u obradi i korištenju podataka. Copilot briljira u pružanju personaliziranih, kontekstualnih odgovora jer je duboko integriran u Microsoftove aplikacije. Može povući podatke iz e-mailova, dokumenata ili bilješki sa sastanaka i pozivnica kako bi pružio prilagođene uvide i prijedloge. Zbog toga je Copilot izvrstan za optimizaciju radnih tokova kako bi ostali vrlo učinkoviti u poslovnom okruženju.
ChatGPT, s druge strane, generira odgovore na temelju opsežnih podataka iz treninga, ali nema pristup osobnim ili specifičnim poslovnim informacijama u stvarnom vremenu. Budući da AI model nije integriran unutar unutarnjeg sustava, manje je sposoban ponuditi kontekstualne uvide. Tamo gdje je uspješan u kreativnosti i generaliziranim zadacima, nedostaje mu personalizacija koja se temelji na specifičnim podacima.
Microsoft nudi Copilot Studio, platformu na kojoj tvrtke mogu kreirati prilagođena AI rješenja unutar Microsoftovog okvira, prilagođavajući AI njihovim specifičnim radnim tokovima. ChatGPT također nudi mogućnosti prilagodbe putem svojih API-ja i nedavno uvedenog no-code alata, no implementacija ovih opcija često zahtijeva više tehničkog znanja od prosječnog korisnika u usporedbi s Copilotovim plug-and-play modelom.