Britanski prizivni sud (UK Court of Appeal) donio je presudu prema kojoj Apple mora platiti 502 milijuna dolara kompaniji Optis Cellular Technology, zbog korištenja patenata bez odgovarajuće licencije. Presuda obuhvaća razdoblje od 2013. do 2027. godine, a s uključenim kamatama ukupna isplata mogla bi premašiti 700 milijuna dolara.
Spor je započeo 2019. godine, kada je Optis, američka tvrtka specijalizirana za upravljanje patentnim portfeljima, tužila Apple zbog kršenja prava na patente koji se odnose na mobilne tehnologije, uključujući 4G LTE. Prema tužbi, Apple je te patente koristio u iPhone i iPad uređajima bez pravovaljane FRAND licence (fer, razumna i nediskriminirajuća).
U početnoj presudi, Apple je bio dužan platiti 506 milijuna dolara, no nakon dodatnog ročišta 2021., taj je iznos smanjen na 300 milijuna dolara, što je izazvalo prigovor i žalbu.
Nova presuda iz 2023. donijela je dodatno smanjenje na 56,4 milijuna dolara, pokrivajući prošlu i buduću prodaju uređaja s dotičnom tehnologijom. Optis je osporio i ovu odluku, tvrdeći da iznos ne odražava vrijednost njihovih patenata. Prizivni sud je sada presudio u korist Optisa, vraćajući iznos na 502 milijuna dolara, uz dodatne kamate.
Apple se oglasio nakon presude, kritizirajući Optis rekavši da je riječ o tvrtki koja ne proizvodi nijedan proizvod, već se bavi isključivo kupnjom patenata i tužbama. „Nastavit ćemo se braniti od njihovih pokušaja da izvuku nerazumne naknade,“ poručili su iz Applea.
Ovaj slučaj dio je šireg trenda pravnih sukoba između tehnoloških divova i tzv. NPE tvrtki (non-practicing entities) – kompanija koje ne razvijaju vlastite proizvode, već upravljaju patentnim portfeljima i ostvaruju prihode putem licenciranja i sudskih tužbi.
Optis je poznat po tome što posjeduje veliki broj standardno bitnih patenata (SEP-ova) za mobilne tehnologije poput 3G, 4G i 5G, a koje su temelj za globalnu interoperabilnost uređaja. Zbog toga spadaju u domenu tzv. FRAND patenata – oni se moraju nuditi pod poštenim, razumnim i nediskriminirajućim uvjetima, jer su ključni za tržišnu konkurenciju.
Slučaj protiv Applea samo je jedan u nizu Optis je već tužio i Huawei, LG i Samsung, dok je Apple ranije bio u sličnim sporovima s Qualcommom, Ericssonom i Nokia-om zbog mobilnih standarda.
Pravni sustavi, osobito u UK-u, SAD-u i Njemačkoj, postaju poprišta sve većeg broja ovakvih parnica, koje imaju potencijal da oblikuju budući pristup licenciranju patenata u ICT industriji.