Američki senator Tom Cotton predstavio je zakon kojim se traži uvođenje mehanizama za provjeru lokacije na AI čipovima koji su pod izvoznom kontrolom, kako bi se spriječilo njihovo dospijeće u ruke neprijateljskih zemalja, uključujući Kinu. Zakon pod nazivom Chip Security Act predstavljen je 9. svibnja, a cilj mu je spriječiti ilegalni izvoz i uporabu američkih AI čipova putem sustava za praćenje lokacije.
Senator je zatražio od Ministarstva trgovine i Ministarstva obrane SAD-a da istraže mogućnosti korištenja sigurnosnih mehanizama na čipovima kako bi se spriječilo njihovo krijumčarenje u zemlje kojima je zabranjen pristup naprednoj američkoj tehnologiji. Također, traži se od izvoznika da prijave američkom Uredu za industriju i sigurnost (BIS) svaki slučaj preusmjeravanja čipova s planirane lokacije ili pokušaja neovlaštenog mijenjanja hardvera.
„Moramo bolje štititi i proširivati svoj položaj na globalnom tržištu, a istodobno očuvati tehnološku prednost Amerike. Uz ove poboljšane sigurnosne mjere, možemo nastaviti širenje američke tehnologije bez ugrožavanja nacionalne sigurnosti“, izjavio je Cotton na svojoj internetskoj stranici.
Ova inicijativa dolazi dan nakon što je administracija predsjednika Donalda Trumpa najavila povlačenje i izmjene pravila koje je uveo bivši predsjednik Joe Biden, a koje su dodatno ograničavale izvoz naprednih AI čipova.
Američka vlada posljednjih godina pojačava kontrole izvoza naprednih tehnologija, osobito u segmentima poluvodiča i umjetne inteligencije. Posebno su na meti kineske kompanije poput Huaweija i SMIC-a, za koje Washington smatra da mogu ugroziti nacionalnu sigurnost. Uz sustave za lokacijsko praćenje, razmatraju se i tzv. „fizičke brave“ u samim čipovima, koje bi onemogućile njihovo funkcioniranje izvan ovlaštenih geografskih zona.
Američki proizvođači poput Nvidije i AMD-a već su morali prilagođavati svoje čipove kako bi ih mogli legalno izvoziti u Kinu, smanjujući njihove performanse ispod regulatornih pragova. Nova pravila mogla bi dodatno zakomplicirati opskrbne lance i povećati troškove za globalne partnere. Također, postoji zabrinutost da bi stroža kontrola mogla ubrzati razvoj domaće proizvodnje AI čipova u Kini, Rusiji i Iranu, potičući tehnološku samodostatnost tih zemalja.
Unutar EU također se raspravlja o potrebi uvođenja nadzornih mehanizama za osjetljive tehnologije, u sklopu strategije Economic Security Strategy i inicijative Critical Technology Watchlist. Sve više zemalja razmatra uvođenje digitalnih oznaka podrijetla i certifikata za AI hardver, kao način kontrole i zaštite od tehnološke špijunaže.