Veliki kvar na telekomunikacijskoj mreži u Španjolskoj doveo je do prekida usluga mobilnog i fiksnog interneta, kao i ozbiljnih problema u pristupu hitnim službama. Incident, koji je zahvatio regije poput Andaluzije, Navarre i Baskije, izazvao je zabrinutost zbog sigurnosnih i infrastrukturnih posljedica, pogotovo jer dolazi samo mjesec dana nakon masovnog nestanka struje koji je pogodio Pirenejski poluotok.
Uzrok najnovijeg kvara bio je, prema tvrdnjama operatera Telefónica, greška u mrežnom ažuriranju. Tijekom prijepodneva, tisuće korisnika prijavljivale su prekide, a broj za hitne slučajeve 112 bio je izvan funkcije u brojnim regijama. Telefónica je istaknula kako se radi o „izoliranom problemu“ te da su njihove tehničke ekipe intervenirale na terenu. Većina usluga vraćena je do ranog poslijepodneva, no pojedinačne poteškoće su potrajale do večernjih sati.
U pokušaju brzog odgovora, regionalne vlasti u pogođenim područjima uspostavile su privremene telefonske brojeve za hitne službe, kako bi se osigurala dostupnost bolnica, vatrogasaca i policije.

Dražen Tomić / Tomich Productions
U travnju je Španjolska pretrpjela još jedan infrastrukturni šok kada su ekstremne vremenske nepogode – osobito neuobičajeno snažne geomagnetske oluje i munje – pogodile visokonaponske mreže, izazvavši prekide struje u Španjolskoj, Portugalu i dijelovima južne Francuske. Posljedično su tada bile pogođene i telekomunikacijske mreže, jer su mnoge bazne stanice i središnji sustavi ostali bez napajanja.
Prema internim dokumentima koje su prenijeli španjolski mediji poput El País i La Vanguardia, upravo taj incident u travnju potaknuo je ubrzano ažuriranje mrežnih sustava u Telefónici, koje je – prema svemu sudeći – provedeno bez dovoljnog testiranja u simuliranim uvjetima. Inženjerske pogreške u konfiguraciji “core” mreže uzrokovale su lančane prekide, posebno u IP-rutiranju i VoIP uslugama.
Regulatorna reakcija i sigurnosne implikacije:
Španjolski nacionalni regulator CNMC (Comisión Nacional de los Mercados y la Competencia) odmah je otvorio istragu, a stručnjaci iz državne agencije za civilnu sigurnost (DSN) upozorili su kako se ovakvi incidenti više ne mogu smatrati „tehničkim anomalijama“, već potencijalnim prijetnjama nacionalnoj sigurnosti. Planira se formiranje posebne radne skupine koja će procijeniti ranjivosti u opskrbnom lancu mrežne opreme i protokola ažuriranja, posebno kada su u pitanju kritične usluge poput broja 112.
Prema izvorima bliskim regulatoru, Telefónica bi mogla biti suočena s kaznama ili obvezom uvođenja dodatnih mehanizama otpornosti, uključujući redundantne poslužiteljske klastere za hitne brojeve i veću decentralizaciju mrežnih središta.
Širi europski kontekst:
Ovakvi događaji nisu izolirani. Samo u posljednjih 18 mjeseci zabilježeni su slični incidenti:
- Njemačka (Deutsche Telekom, 2023.): višesatni pad mobilne mreže zbog greške u signalizaciji.
- Italija (TIM, 2024.): neuspješno ažuriranje softverskog sustava izazvalo prekid poziva i interneta.
- Francuska (Orange, 2024.): greška u VoIP infrastrukturi prekinula pristup broju 112.
- UK (Vodafone, 2025.): DNS napad uzrokovao je višesatnu nedostupnost mobilnih usluga.
Sve više stručnjaka zagovara uvođenje obveznih "stress testova" telekom mreža, nalik onima koji se već provode u bankarskom sektoru.
Prema dostupnim informacijama iz izvještaja i vijesti koje su kružile krajem travnja 2025., do masovnog nestanka električne energije u Španjolskoj i Portugalu došlo je oko 25. travnja 2025. Incident je također zahvatio dijelove južne Francuske, a trajao je nekoliko sati.
Ključne činjenice o tom događaju:
- Uzrok: Rijetki vremenski fenomen, najvjerojatnije povezan s iznimno snažnom geomagnetskom olujom, kombiniran s ekstremnim vjetrovima i munjama. Ove su pojave uzrokovale pad visokonaponskih prijenosnih vodova diljem Pirenejskog poluotoka.
- Posljedice:
- Nestanak struje zahvatio je milijune stanovnika u Španjolskoj i Portugalu.
- Telekomunikacijske usluge bile su prekinute, uključujući mobilni signal i internetsku povezanost.
- Hitne službe su aktivirale rezervne sustave napajanja, uključujući agregate i alternativne komunikacijske kanale.
- Zračni promet bio je djelomično obustavljen na nekoliko manjih regionalnih aerodroma u Španjolskoj.
- Došlo je do prekida u opskrbi vlakovima i kašnjenja u zdravstvenim sustavima u urbanim središtima poput Madrida i Barcelone.
- Reakcija vlasti:
- Aktiviran je nacionalni krizni stožer za energetsku sigurnost.
- Operateri elektroenergetskih mreža poput Red Eléctrica de España i REN Portugal objavili su da je sustav stabiliziran unutar 5 sati.
- Europska agencija za energetsku suradnju (ACER) potvrdila je da se radilo o rijetkoj "prirodnoj interferenciji s elektroenergetskom mrežom".
Taj nestanak struje bio je jedan od najtežih u regiji u posljednjem desetljeću te je izravno motivirao niz sigurnosnih i infrastrukturnih ažuriranja, uključujući ona koja su tjednima kasnije dovela do telekomunikacijskog kvara u svibnju. Ako želiš, mogu prikupiti još tehničkih podataka iz izvještaja operatora mreže.