'Alati za moderno doba' su nacionalni preventivni program osmišljen kako bi djeci i mladima pružio alate za sigurnije, zdravije i osobno odgovorno korištenje digitalnih tehnologija. Ovaj prevetivni program provodi se u osnovnim školama diljem Hrvatske te uključuje 12 strukturiranih radionica za učenike i predavanja za roditelje i nastavnike.
Projekt 'Alati za moderno doba' kojeg Hrvatski Telekom provodi u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom (ERF) proglašen je najboljim u kategoriji 'Telekomunikacije' na dodjeli nagrada SABRE Awards EMEA 2025, održanoj 2. travnja u Londonu. Ovo priznanje, jedno od najvažnijih u industriji odnosa s javnošću, upravljanja brendom i reputacijom, potvrđuje iznimnu kvalitetu i utjecaj ovog projekta koji je odabran među više od 2000 prijavljenih kampanja iz Europe, Bliskog Istoka i Afrike.
'Alati za moderno doba' su nacionalni preventivni program osmišljen kako bi djeci i mladima pružio alate za sigurnije, zdravije i osobno odgovorno korištenje digitalnih tehnologija. Ovaj prevetivni program provodi se u osnovnim školama diljem Hrvatske te uključuje 12 strukturiranih radionica za učenike i predavanja za roditelje i nastavnike. Cilj programa je osnažiti i razviti socioemocionalne vještine djece koje su bitne za odgovorno ponašanje djece u digitalnom okruženju, a dosad je obuhvaćeno više od 5600 učenika šestih, sedmih i osmih razreda, te je educirano preko 355 voditelja iz više od 150 škola. Program već pokazuje konkretne rezultate, čineći djecu sigurnijima i svjesnijima izazova digitalnog doba.
SABRE Awards EMEA jedno su od najprestižnijih priznanja u industriji komunikacija, a dodjeljuju se kampanjama koje demonstriraju vrhunsku strategiju, kreativnost i poslovne rezultate. Nagrade okupljaju vodeće svjetske brendove i agencije te prepoznaju najbolje projekte u različitim kategorijama. Ove godine natjecanje je privuklo rekordan broj prijava, dodatno ističući značaj uspjeha Hrvatskog Telekoma.
„Ovo priznanje potvrda je važnosti ulaganja u društveno odgovorne projekte koji donose stvarne promjene. 'Alati za moderno doba' primjer su kako strukturirani pristup može imati pozitivan utjecaj na društvo, a posebno na mlade generacije. Dodatna vrijednost je i suradnja s akademskom zajednicom u realizaciji društveno odgovornog poslovanja te neposrednog transfera znanja u praksu“, izjavio je Igor Vukasović, direktor Korporativnih komunikacija Hrvatskog Telekoma.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.
"Na neki način, AI sustavi danas su kao najbolji svjetski programeri na natjecanjima ili mogu postići najbolje rezultate na najtežim matematičkim natjecanjima ili mogu riješiti probleme koje bih očekivao od stručnjaka s doktoratom u svojem području."