Japanski znanstvenici s tamošnjeg Nacionalnog instituta za informacijske i komunikacijske tehnologije (NICT) postavili su svjetski rekord po pitanju internetske brzine, a novi sad iznosi vrtoglavih 319Tbs!
Kako bi se stvari stavile u nešto bolji kontekst, koji dodatno pokazuje o kolikom se uspjehu radi, treba spomenuti da je prethodni rekord, a datira iz kolovoza prošle godine, iznosio 179Tbs. Dakle, Japanci su za gotovo dvostruko nadmašili tu brojku postavljenu od strane britanskih i također japanskih znanstvenika.
Ovakav uspjeh postignut je jer su u NICT-u doslovno svaki detalj u smislu infrastrukture odlučili nadograditi pa je vlaknom omotana optička linija (ili žica) imala četiri jezgre umjesto jedne, a "ispaljen" je i 552-kanalni laser na više valnih duljina kako bi se signal dodatno pojačao i ostao stabilan.
Spomenuto namotano vlakno za prijenos podataka očito je ključ cijele priče jer se uz njega postigla situacija u kojoj nije bilo gubitka signala ili kvalitete brzine na udaljenosti od tri kilometra, što je maestralno.
Kao i kod mnogih sličnih eksperimenata, moglo bi proći podosta vremena prije nego što sve ovo vidimo u svakodnevici. Iako bi četverojezgreno vlakno radilo s postojećim mrežama, sustav bi mogao biti vrlo skup te samim time neisplativ u ovom trenutku. Osim za veće mrežne projekte, gdje je kapacitet važniji od troškova
Ali, ovaj uspjeh bi svakako mogao utjecati na upotrebu interneta. Znanstvenici s NICT-a smatraju kako su njihove tehnologije generiranja vlakana sljedeće generacije "izvan 5G" (poput 6G) praktičnije.
Prednosti će se vjerojatno uistinu i vidjeti prelaskom na taj brži pristup internetu, koji se ne guši kad dođe do navala korisnika. Što je trenutno poveći problem i s tim se konstantno nose svi uključeni kako bi ga riješili na zadovoljstvo svih aktera.
Američka vlada dodala je satelitsku pokrivenost za svoje pomorske snage od Intelsata. Tvrtka je osigurala 12-mjesečni ugovor s Američkim svemirskim snagama za pružanje Ministarstvu obrane globalne pomorske pokrivenosti u obliku propusnosti satelitskih komunikacija, opreme i usluga.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.