Telekomi se bore, prilike za rast postoje

Telekomi se bore, prilike za rast postoje
Fotolia (ilustracija)

Najnoviji kvartalni podaci na kraju lipnja ove godine o stanju na domaćem telekomunikacijskom tržištu koje je prikupio regulator Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije pokazuje kako je tržište u stagnaciji uz pokušaje orijentacije na nove tržišne niše.

Analiza HAKOM-a pokazuje kako je na kraju drugog ovogodišnjeg kvartala zasićenost mobilnog tržišta dosegnula 116,95 posto uz rast u odnosu na prethodni kvartal od 1,79 postotnih poena. Međutim u odnosu na kraj lipnja prošle godine, dakle na kraju istog razdoblja zasićenost tržišta manja je za 1,65 postotnih poena. Ukupan broj aktivnih mobilnih uređaja dosegao je 5,011 milijuna.

Kada se gleda utjecaj pojedinih telekomunikacijskih operatera na HT drži 46,89 posto ukupnog tržišta mobilnih komunikacija, Vipnet je na 37,95 posto, dok je Tele 2 na 15,16 posto. U odnosu na prethodni kvartal svoj udjel neznatno je povećao HT kao i Tele 2, Vipnet je zabilježio manji pad. U odnosu na isto razdoblje prethodne godine HT je uspio tek neznatno povećati udjel na tržištu, što je nešto jače uspjelo Tele 2, dok je Vipnet zabilježio manji pad.

Na kraju lipnja ove godine broj prenesenih brojeva u mobilnim mrežama nastavio je rasti i dosegao he 550,8 tisuća uz rast u odnosu na prethodni kvartal od 6,1 posto. U odnosu na isto razdoblje prethodne godine mrežu je promijenilo 48,9 posto više korisnika. Pritom treba napomenuti da je riječ o bilo kojoj promjeni operatera, te da ima korisnika koji su to učinili i nekoliko puta.

Na tržištu fiksne telefonije nešto je smanjen ukupan broj korisničkih linija na 1,464 milijuna, od čega uslugu predodabira operatera (korisnik koristi mrežu za pristup sustavu jednog operatera, a telefonske usluge drugog operatera) koristi 158,55 tisuća korisnika što je rast u odnosu na prethodni kvartal ove godine malenih 0,5 posto. U odnosu na isto razdoblje prethodne godine zabilježen je ogroman pad CPS korisnika za 27.12 posto što pokazuje da je nastavljeno raspetljavanje lokalne petlje (LLU) čime su korisnici u potpunosti prelazili kod drugog operatera.

Zanimljivo je da je lipanj prošle godine u posljednjih nekoliko kvartala imao najveći ukupan broj korisnika od čak 1,631 milijun, od čega 217,55 tisuća CPS korisnika i 1,414 milijuna korisnika s vlastitom paricom. Na kraju lipnja 2013. godine tako se broj korisnika s vlastitom paricom smanjio za 7,65 posto. Ovakve promjene na godišnjoj razini pokazuju okretanje korisnika mobilnoj telefoniji, te korištenje fiksne telefonije samo za brzi širokopojasni pristup internetu, te za internetsku televiziju - IPTV.

Kada pogledamo utjecaj operatera na fiksnom telekomunikacijskom tržištu HT na kraju lipnja ima 63,88 posto udjela što je za 0,81 postotnih poena manje nego u prethodnom razdoblju, dok ostali operateri na tržištu svi zajedno drže 36,12 posto.

Na godišnjoj razini postotni udjela najjači domaći telekomunikacijski operater čak je uspio povećati za 6,78 postotnih poena jer su na kraju lipnja prošle godine zauzimali 57,01 posto tržišta. Ostali operateri tako su na godišnjoj razini pali u tržišnom udjelu prepuštajući svoje korisnike HT-u.

I u nepokretnoj mreži nastavljen je prenošenje brojeva koje je doseglo 868,55 tisuća korisnika uz rast u odnosu na prethodno razdoblje za 3,9 posto. Istovremeno na godišnjoj broj prenesenih brojeva porastao je 30,26 posto što sve pokazuje kako se dio korisnika početo vraćati HT-u.

Kada je pak riječ o širokopojasnom pristupu internetu na kraju prvog polugodišta ove godine broj priključaka je dosegao 1,322 milijuna korisnika, od čega je 412,99 tisuća korisnika mobilnog širokopojasnog pristupa, a 909,44 tisuće korisnika fiksnog širokopojasnog pristupa internetu. U odnosu na prethodni kvartal broj mobilnih korisnika širokopojasnog pristupa internetu povećan je za 9,6 posto, dok je broj fiksnih korisnika povećan nešto manje, odnosno „svega“ 1 posto.

Na godišnjoj razini broj mobilnih surfera snažno je povećan za 25,31 posto što samo dokazuje kako raste i prodaja pametnih telefona koji se koriste za surfanje u pokretu. U istom periodu broj korisnika fiksnog širokopojasnog pristupa internetu povećan je za 3,8 posto. ž

Gustoća širokopojasnog tržišta je prema HAKOM-u na 30,86 posto na kraju lipnja uz rast od 1,05 postotnih poena u odnosu na prethodni kvartal. Na kraju lipnja gustoća mobilnih korisnika dosegla je 9,64 posto, a fiksnih 21,22 posto što su neznatan rast u odnosu na prethodno razdoblje.

U odnosu na isto razdoblje prethodne godine gustoća širokopojasnog tržišta veća je za 2,76 postotnih poena što samo dokazuje kako je ovo jedan od segmenata telekomunikacijskog tržišta koje ima priliku za rast. I dalje najveći broj brzih surfera ima Grad Zagreb i Zagrebačka županija i to čak jednu trećinu tržišta odnosno točnije 32,22 posto. Po broju korisnika slijedi Splitsko-dalmatinska županija s 11,1 posto, a najmanje ima Ličko-senjska županija sa svega 8411 korisnika što predstavlja tek 0,92 posto ukupnog tržišta.

Samo šest županija u Hrvatskoj je iznad prosjeka države kada je riječ o širokopojasnom pristupu internetu i to očekivano grad Zagreb i Zagrebačka županija, Primorsko-goranska županija, Istarska županija, Dubrovačko-neretvanska županija, Splitsko-dalmatinska županija, te Zadarska županija. Prosjek gustoće na nivou Hrvatske je 21,22 posto. Najmanju gustoću ima Požeško-slavonska županija sa 14,28 posto, a tek nešto bolja je Virovitičko-podravska županija s 14,81 posto.

Na kraju lipnja ove godine na tržištu digitalne televizije udjel IPTV korisnika dosegao je 25,37 posto, dok je pretežit broj korisnika na DVB-T tehnologiji (digitalna zemaljska televizija) na razini od 55,72 posto. Ostatak tržišta raspodijeljen je među korisnicima kabelske televizije, digitalnog satelitskog pristupa.