Podatkovni promet u nepokretnim mrežama nastavio je strelovit rast na godišnjoj razini od 70,72 posto na 1,21 milijuna TB, dok je u odnosu na prvi kvartal ove godine rast od 21,99 posto.
Depositphotos / Ilustracija
Prema najnovijoj analizi domaćeg telekom tržišta koje je provela Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) u drugom kvartalu bilježi se rast od 4,01 posto na 1,14 milijuna korisnika širokopojasnog pristupa internetu.
I dok pada broj korisnika na bakru i to 7,79 posto na 597 tisuća, broj korisnika na optičkoj infrastrukturi raste 35,64 posto na 305,23 tisuće korisnika. Ipak vidljivo je da telekom i to prije svega tri najveća Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska imaju prilike izgradi i spojiti sve one na bakru, no za to će biti potrebna i dalje subvencija sredstva iz EU fondova jer bez toga telekomi neće graditi u tzv. bijelim područjima odnosno tamo gdje nema komercijalnog interesa.
Podaci HAKOM-a pokazuju da broj priključaka putem vlastite svjetlovodne infrastrukture raste 49,48 posto na 264,49 tisuća korisnika, broj priključaka putem veleprodajne usluge fizičkog pristupa na svjetlovodnoj mreži veći je 31,22 posto na 19,4 tisuće, broj priključaka putem kabelskih mreža manji je 2,61 posto i zaustavio se na 171,73 tisuće, broj priključaka putem bežičnih tehnologija u nepokretnoj mreži veći je 45,37 posto na 51,61 tisuću. Broj korisnika putem satelita sada je 2,91 tisuća.
Podatkovni promet u nepokretnim mrežama nastavio je strelovit rast na godišnjoj razini od 70,72 posto na 1,21 milijuna TB, dok je u odnosu na prvi kvartal ove godine rast od 21,99 posto.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora za prvi kvartal 2025. pokazuju kako je ukupni prihod od javno dostupne telefonske usluge u nepokretnoj mreži iznosio je 27.503.604 eura, što je pad od 4,83 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Podaci su to za domaće telekom operatore no prije svega se odnose na tri velika fiksna telekoma Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska.
Nokia je izabrana da vodi PROACTIF, projekt koji financira Europska unija putem Chips Joint Undertaking (Zajednički poduhvat za čipove). Projekt ima za cilj ojačati tehnološku otpornost Europe i vodstvo u tehnologijama elektroničkih komponenti i sustava (ECS), te podržati autonomiju europske industrije dronova i robotike .
Donald Trump napao je AT&T zbog problema na koje je naišao tijekom konferencijskog poziva. Operater je, međutim, inzistirao na tome da problem nije uzrokovan njihovom mrežom. Trumpovi komentari dolaze nakon što su njegovi sinovi predstavili američku mobilnu uslugu koja nosi obiteljsko ime te najavili dolazak pametnog telefona proizvedenog u SAD-u.