Kako je Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije odgovorila na naš upit od 1. srpnja 2012. godine u EU na snazi je najnovija tzv. Roaming III regulacija (Regulation (EU) No 531/2012 on roaming on public mobile communications newtorks within the Union).
„Ova regulacija je treća u nizu Regulacija od 2007. godine kojom EK nastoji riješiti problem previsokih cijena roaminga u zemljama EU, a koje posljedično usporavaju uspostavu jedinstvenog europskog tržišta, te nastoji cijene roaminga postupno približiti cijenama na domaćoj razini. Ta ista Regulacija primjenjivat će se i u Hrvatskoj od dana stupanja Hrvatskoj u EU. Iz toga proizlazi da će turisti iz EU koji dođu u Hrvatskoj za pozive unutar EU plaćati nižu cijenu, kao što će i hrvatski korisnici kada odu u druge zemlje EU plaćati niže cijene za pozive unutar EU“, ističu u HAKOM-u.
Osim snižavanja cijena, o čemu možete čitati ovdje, ova Regulacija također propisuje obveze transparentnosti prema krajnjim korisnicima u smislu automatskog obavješćivanja korisnika o cijenama roaminga u dotičnim zemljama u trenutku ulaska korisnika u tu zemlju, kao i obavješćivanje korisnika o postignutoj potrošnji u podatkovnom roaming prometu te obustavljanje ove usluge nakon prelaska određenih limita.
No, osim gore navedenih mjera ograničavanja cijena roaminga i obveza transparentnosti, EK po prvi puta Roaming III regulacijom uvodi tzv. strukturne mjere koje bi trebale dovesti do povećanog tržišnog natjecanja na tržištu roaminga.
„Jedna od tih strukturnih mjera je davanje veleprodajnog pristupa davateljima usluga roaminga koja će se u Hrvatskoj primjenjivati od 1.7.2013. godine , a u EU se primjenjuje od 1.1.2013. godine. Druga strukturna mjera je obveza odvojene prodaje roaming usluga od usluga u domaćem prometu koja će se primjenjivati u EU i u Hrvatskoj od 1.7.2014. godine“, objašnjavaju u HAKOM-u.
Navedeno znači da će korisnici u Hrvatskoj od 1.7.2014. godine moći imati jednog davatelja mobilnih usluga za usluge u domaćem prometu, a drugog davatelja usluga roaminga. Ovo će naravno biti moguće ako u se u Hrvatskoj pojavi davatelj usluga koji će biti zainteresiran i koji će imati isplativ poslovni plan za davanje usluga roaminga.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je ukupni prihod od usluga pristupa internetu iznosio 208.737.400 eura (rast od 9,4 posto). Prihod od pristupa internetu putem nepokretne mreže bio je 60.446.472 eura (+6,9 posto), putem pokretne mreže 147.562.132 eura (+10,1 posto), a putem satelitskih veza 728.796 eura (gotovo trostruko više nego lani). Ukupni broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu iznosio je 6.896.151 (+4,7 posto).
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.