SVE PUTUJE GORE

Oblak postaje sve važniji za Europu

Oblak postaje sve važniji za Europu
Depositphotos

Deutsche Telekom ističe kako je kompanija započela razvoj zajedničke europske infrastrukture u oblaku i rubnom oblaku. Europska komisija dala je zeleno svjetlo za strateški projekt koji će se odvijati u okviru Važnih projekata od zajedničkog europskog interesa – sljedeće generacije infrastrukture i usluga u oblaku (IPCEI-CIS). Ovo označava ključni korak prema prosperitetnoj europskoj digitalnoj budućnosti. Deutsche Telekom donosi dokazano iskustvo u pružanju sigurne i održive povezanosti u inicijativu, kao i orkestriranje platformi u oblaku s različitim partnerima.

Program IPCEI-CIS ima za cilj uspostaviti zajednički europski "Cloud-Edge Continuum" – jednu zajedničku rubnu infrastrukturu oblaka za Europu, bez unutarnjih granica. U tu će se svrhu u Europi uložiti nekoliko milijardi eura kako bi se potaknula buduća podatkovna povezanost. Inicijativa nastoji uspostaviti zajednički skup tehničkih standarda, zajednički regulatorni okvir i zahtjeve održivosti za europsku tehnologiju rubnog oblaka. To će potaknuti razvoj paneuropskih rješenja koja iskorištavaju razmjere kontinenta i produbljuju jedinstveno tržište digitalnih usluga. Kontinuum na rubu oblaka također omogućuje rješenjima da rade preko međunarodnih granica, kao što su autonomni logistički procesi ili vozila bez vozača.

IPCEI-CIS je projekt suradnje koji trenutačno uključuje dvanaest država članica EU-a i razne lidere u industriji, uključujući Bosch, SAP, Orange i Airbus. Projekt će značajno doprinijeti cilju EU-a proglašenom „Digitalnom desetljeću” od 10 000 rubnih čvorova u oblaku diljem kontinenta do 2030. Instrument IPCEI zaživio je 2014. za projekte koji obećavaju „značajan doprinos gospodarskom rastu, poslovima, zelena i digitalna tranzicija i konkurentnost za industriju i gospodarstvo Unije.” Odobreni IPCEI uključuju željezničku i cestovnu vezu između Njemačke i Danske, kao i javno ulaganje od više milijardi eura u europsku vodikovu infrastrukturu.

Edge-cloud computing približava računalne resurse i pohranu podataka korisniku. Za razliku od tradicionalnog računalstva u oblaku, koje se oslanja na centralizirane podatkovne centre, rubni oblak postavlja te resurse u decentralizirane računalne čvorove oko “ruba” mreže, tj. u blizini mjesta gdje se podaci generiraju i troše. Ovaj pristup smanjuje kašnjenje, poboljšava obradu u stvarnom vremenu i omogućuje brži odgovor na zahtjeve korisnika. Ova niža latencija ključna je za brojne aplikacije, kao što su industrijski IoT, vozila bez vozača i autonomna logistika.

“Edge Cloud predstavlja sljedeću granicu u telekomunikacijskoj i digitalnoj infrastrukturi. Uz potporu njemačke vlade i europskih partnera, ne istražujemo samo ovu granicu; želimo ga oblikovati i definirati. Ovo istraživanje obećava svjetliju, povezaniju i održiviju digitalnu budućnost za Europu. Pozivamo europska poduzeća i javni sektor da nam se pridruže u IPCEI-CIS i zajedno izgradimo ovu digitalnu budućnost", ističe Klaus Werner, direktor za poslovne korisnike u Telekomu Deutschland.