Kada je još u prosincu predstavljen TerraStream bilo je jasno kako je HT postao za svog vlasnika Deutsche Telekom mjesto gdje će se razvijati neke od ključnih tehnologija za razvoj pristupa internetu u budućnosti. U ovaj pilot projekt HT je dosad uložio 30 milijuna kuna.
Predstavljajući viziju razvoja telekomunikacijske industrije Claudia Nemat, članica Uprave DT-a zadužena za Europu i tehnologije kazala je koliko je tehnologija važna. Pritom je spomenula nove moderne telekomunikacijske mreže koje se grade u Hrvatskoj i Makedoniji, te posebno istaknula TerraSTream.
Podsjetimo, TeraStream omogućuje oko tri puta veći kapacitet od ukupnog prometa svih trenutačnih HT-ovih komercijalnih usluga. Kako bi se to ostvarilo preduvjet je optička povezanost, koja ima daleko veću podatkovnu propusnost od bakrenih parica koje se danas standardno koriste u Hrvatskoj, a čije je teoretsko ograničenje brzine oko 20 Mbps.
Prema riječima Claudie Nemat želja je Deutsche Telekoma sa svakog tržišta iskoristiti najbolje ideje i posložiti ih tako da budu primjenjive i u drugim državama gdje DT posluje, a takav primjer je i Hrvatska. Još u prosincu na predstavljanju TerraStreama bilo je jasno zašto je baš Hrvatska odabrana kao pilot projekt jer tada je Claudia Namet kazala kako je Hrvatska odabrana zato što je dovoljno mala za uspješno testiranje s jedne strane, a tehnološki vrlo napredna s druge strane.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju da je u segmentu mobilne telefonije ukupno promet u minutama smanjen za čak 10,13 posto na godišnjoj razini u odnosu na posljednja tri mjeseca 2021. godine. Tako se na mobitelima potrošilo 2,65 milijardi minuta.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako se u segmentu širokopojasnih usluga pristupa internetu svi telekomi u posljednja tri mjeseca 2022. godine povećali prihodi za 4,68 posto i to na 1,36 milijarde kuna. Zanimljivo u odnosu na prethodni kvartal iste 2022. godine prihod je manji 16,01 posto.
Najveći domaći telekom operatori Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska, Telemach Hrvatska prema podacima HAKOM-a u posljednja tri mjeseca 2022. godine bilježe rast prihoda od mobilne telefonije i to 7,98 posto na 1,05 milijardi kuna. Pokazuju to netom objavljeni podaci domaćeg telekom regulatora Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM).