Stanični IoT ekosustav spreman je za značajnu transformaciju u sljedećih sedam godina, potaknut porastom 5G tehnologija, prema novom istraživanju Omdie. S dominantnim fokusom na module 5G RedCap, 5G Massive IoT i 4G LTE Cat-1bis, očekuje se da će nadolazeće isporuke kulminirati sa značajnih 5,4 milijardi mobilnih IoT veza do 2030. Ova promjena paradigme naglašava razvoj krajolika i sve veću važnost napredna rješenja za mobilnu povezanost.
Istraživanje je također pokazalo da bi masovno usvajanje 5G RedCap-a trebalo započeti od 2024. nadalje, s tehnologijom koja će se etablirati kao rješenje povezivosti srednje razine za 5G uređaje koji ne zahtijevaju tako visoke specifikacije kao što su Ultra-Reliable Low Latency Communications (uRLLC) i Poboljšana mobilna širokopojasna veza (eMBB). Također će omogućiti zaštitu uređaja za budućnost budući da industrija predviđa konačno postupno ukidanje 4G nakon 2030. godine.
“2024. bit će ključna godina za rast 5G RedCap-a. To će započeti u Kini, gdje se očekuje najveći volumen, au dogledno vrijeme, subvencije će smanjiti prosječnu prodajnu cijenu modula (ASP) na sličnu cijenu kao LTE Cat-1”, komentirao je Alexander Thompson, viši analitičar za IoT u Omdiji.
Prognoza također otkriva da će više od 60 posto isporuka IoT modula dolaziti iz regije Azije i Oceanije, što će činiti približno 80 posto IoT veza u 2023. Značajno, automobilski sektor pojavljuje se kao ključni pokretač i očekuje se najveći broj isporuka modula zbog rastuće potražnje za pametnim vozilima koja integriraju 5G povezivost.
„U lancu vrijednosti IoT-a, platforme za omogućavanje aplikacija (AEP) i dalje su vodeći generator prihoda. I dalje postoji uloga AEP-ova specifičnih za industriju/čiste igre unatoč eksponencijalnom rastu ponuda hiperskalera i financijskim ograničenjima za startupove u trenutnom gospodarstvu”, dodao je Andrew Brown, voditelj prakse za Omdijinu IoT grupu.
Najnoviji podaci domaćeg telekom regulatora HAKOM-a pokazuju kako je ukupni prihod od usluga pristupa internetu iznosio 208.737.400 eura (rast od 9,4 posto). Prihod od pristupa internetu putem nepokretne mreže bio je 60.446.472 eura (+6,9 posto), putem pokretne mreže 147.562.132 eura (+10,1 posto), a putem satelitskih veza 728.796 eura (gotovo trostruko više nego lani). Ukupni broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu iznosio je 6.896.151 (+4,7 posto).
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.