U ispitivanju provedenom u Španjolskoj s multinacionalnom tvrtkom za industrijsku digitalnu tehnologiju Oesia Group i Universidad Carlos III de Madrid (UC3M), Ericsson je koristio prijenosni 5G gNodeB za povezivanje s laboratorijem podatkovnog centra kojim upravlja 5TONIC, postrojenje za istraživanje i razvoj koje su pokrenuli Telefonica i IMDEA Networks Institute.
Dražen Tomić / Tomich Productions
Ericsson je koristio satelite u niskoj Zemljinoj orbiti za upravljanje 5G backhaulom u udaljenom području. Testovi pokazuju potencijal nezemaljskih mreža (NTN) kao mogućnosti povezivanja u područjima koja nisu pokrivena mobilnom ili fiksnom infrastrukturom.
U ispitivanju provedenom u Španjolskoj s multinacionalnom tvrtkom za industrijsku digitalnu tehnologiju Oesia Group i Universidad Carlos III de Madrid (UC3M), Ericsson je koristio prijenosni 5G gNodeB za povezivanje s laboratorijem podatkovnog centra kojim upravlja 5TONIC, postrojenje za istraživanje i razvoj koje su pokrenuli Telefonica i IMDEA Networks Institute. Ispitivanje je bilo usredotočeno na povezivanje transportnog elementa privatne gNodeB mreže s laboratorijskim funkcijama Control Plane, dokazujući da se postavke mogu koristiti za održavanje povezanosti u područjima u kojima nedostaje tradicionalna infrastruktura.
Ericsson je objasnio postavljanje povezanih 5G uređaja na udaljenoj lokaciji pomoću prijenosne privatne mreže, s NTN elementom koji omogućuje širu povezanost. Prijelaz s mobilnog na satelitski pristup pokazao se glatkim, koristeći tehnologiju 3GPP Advanced Traffic Steering-Switching-Splitting. Manuel Lorenzo, voditelj tehnologije i inovacija u Ericssonu u Španjolskoj, rekao je da će besprijekoran prijelaz između mobilnog i satelitskog pristupa omogućiti kontinuitet usluge.
Također postoji potencijal za primjenu pristupa u područjima pogođenim katastrofama, primijetio je Daniel Segovia, stručnjak Odjela za teoriju signala i komunikacije UC3M. Maria Grana, direktorica tehnologije Oesia Inster jedinice, objasnila je da je osigurao satelitski terminal pomoću elektronički upravljane Ku-band antene koja se povezivala s LEO konstelacijom Eutelsat OneWeb. Rekla je da je ispitivanje "značajno postignuće za satelitske komunikacije". UC3M je koordinirao probu, koja je uz Inster terminale koristila Ericssonovu 5G infrastrukturu.
Hrvatski projekt financiran iz EU fondova smanjuje emisije ugljikovog dioksida u telekom sektoru kroz primjenu rješenja za hlađenje i solarnu energiju na baznim stanicama diljem zemlje.
U prvom tromjesečju 2025. godine najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom nastavio je s rastom poslovanja, ostvarivši rast prihoda od 5,9 posto na godišnjoj razini, što je rezultat pozitivnog razvoja poslovanja u segmentu privatnih i poslovnih korisnika i dosegao je 267,6 milijuna eura.
Podaci koje prikuplja domaći telekom regulator Hrvatska agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) pokazuje kako je u prošloj godini ukupni prihod od usluga naplatne televizije povećan 9,65 posto na 140,45 milijuna eura.