Ericsson preuzima vodstvo u prodaji 5G mrežne opreme

Ericsson preuzima vodstvo u prodaji 5G mrežne opreme
DepositPhotos / Ilustracija

Huawei možda jest lider kad se radi o prodaji 5G mrežne opreme diljem svijeta, ali Ericsson se promiče u najjaču kompaniju na tržištu vrijednom 80 milijardi američkih dolara. Iako kineski gigant, kao i Nokia, proizvode ključni segment tehnologije, Ericsson ga je prvi plasirao na tržište.

Nokia i Huawei su također razvili potrebnu tehnologiju, ali pitanje je hoće li Huawei uopće imati dopuštenje baratati njome zbog američkih sankcija, koje vrijede od prošlog svibnja i vrijedit će minimalno do svibnja iduće godine. No, to je problem te kompanije, kao što je problem Nokije hoće li se nametnuti. U prvom planu ovaj put je Ericsson. Iz kojeg se još u veljači najavljivalo da će osvojiti 5G tržište.

"Nitko nije ispred nas kad se radi o 5G mrežama. Čak ni Huawei. Jednostavno, teško mi je prihvatiti tvrdnje da smo iza njih kad ne vidim nikoga tko bi bio ispred", naglasio je prije četiri mjeseca na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu Ericssonov izvršni direktor Borje Ekholm.

Tehnologija o kojoj se radi jest Massive MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) i Ericsson ju je uspio masovno implementirati. Konkretnije, u 14 zemalja svijeta implementirane su 24 mreže. Ericsson je prvi uspio to učiniti na čak četiri kontinenta. Konkurencija tek mora dostići tako nešto.

Massive MIMO bitan je jer omogućava veći broj konekcija, što znači da mobilni uređaji mogu biti bolje povezani, što je u trenucima dok se postavljaju temelji za 5G širenje itekako bitno. A čini se da će Ericsson biti lider vrlo brzo po tom pitanju, zato mu se toliko telekoma okreće, kao i kompletnih država.

Nokia je pak nešto manja pa ne može odgovoriti na sve zahtjeve tržišta jednakom brzinom i intenzitetom, a Huawei zbog sankcija nema priliku širiti se koliko želi, a još gotovo godinu dana neće imati. Samim time, švedski tehnološki gigant na tom bi valu mogao imati najveći dio 80 milijardi dolara vrijednog kolača.