Ericsson je predstavio rješenje za “sjeckanje“ Radio pristupnih mreža (RAN) unutar 5G mreža, koje omogućava poslužiteljima komunikacijskih usluga dostavu prilagođenih 5G usluga s garantiranim performansama.
Komercijalno je dostupno i naziva se Ericsson 5G RAN Slicing i može rasporediti radio resurse unutar jedne milisekunde i podržava višedimenzionalno upravljanje diferencijacijom usluga tijekom "sjeckanja". Tako nešto ojačava "end-to-end" mogućnosti "sjeckanja" za dinamičko upravljanje resursima i orkestraciju koja osigurava visokokvalitetno iskustvo krajnjeg korisnika te njegovih zahtjeva za različite slučajevi upotrebe.
Švedski tehnološki gigant prepoznao je "sjeckanje" kao idealno rješenje ispred uobičajene infrastrukture i to bi trebalo donijeti ispunjenje potencijala za 5G, što je sjajno za bolje iskustvo praćenja videosadržaja, povezivost automobila i proširenu stvarnost (AR).
Ujedno, Ericsson prognozira da će poslužitelji usluga do 2030. zajedno generirati oko 712 milijardi američkih dolara upravo zahvaljujući potencijalu o kojem se priča. Što se tiče razdoblja do 2025., prognozira se 300 milijardi dolara, a prvi će korist izvući oni u industrijama koje se tiču cloud gaminga, pametnih tvornica i pametne brige o zdravlju.
Dakle, oni koji su ulagali milijarde dolara u razvoj infrastrukture i novih tehnologija neće dobiti povrat novca preko noći, ali dugoročno će im se sve višestruko vratiti. Upravo to naglašavaju u Ericssonu, kompaniji koja konstantno traži prostor za napredak u mrežnoj infrastrukturi.
Naravno da s 5G nije ništa drugačije, to je nova i potentna tehnologija u kojoj oni koji donose najviše prednosti, dobivaju najviše zauzvrat. A čini se da Ericsson u ovoj situaciji kad Huawei nije više istinski globalni konkurent ima što za pokazati, odnosno, itekako isporučuje u svakom smislu.
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.
Mobilna industrija smanjila je operativne emisije za 8 posto u razdoblju od 2019. do 2023. godine, unatoč snažnom porastu potražnje. Ipak, GSMA upozorava da se trenutačni tempo mora više nego udvostručiti kako bi se ispunili ciljevi neto nulte emisije.