Ericsson: 5G industrija vrijedit će 1,2 bilijuna dolara do 2026.

Ericsson: 5G industrija vrijedit će 1,2 bilijuna dolara do 2026.

Švedski Ericsson proveo je istraživanje o mobilnim mrežama pete generacije (5G) i prema njemu u 2026. godine vrijednost te tehnologije trebala doseći 1,2 bilijuna američkih dolara, a samo bi energija trebala činiti 20 posto, dok bi javna sigurnost i zdravstvo činili po 13 posto, mediji i zabava deset posto, javni prijevoz deset posto...

Već je tijekom Mobile World Congressa u Barceloni rečeno da će do 2019. godine 5G postati stvarnost i da bi već u toj godini mobilni uređaji s tom tehnologijom trebali okupirati tržište. Stoga, ovo što Ericsson navodi nije ništa drugačije, a možda će se prognoze čak mijenjati bitno na bolje sljedećih godina.

Jer, prednosti koje ova tehnologija nudi su enormne, 5G brzine bile bi do 10 Gbps, što je potpuno nestvarno u ovim trenucima kad većina nas surfa putem mobilnih mreža na 384 Kbps, koliko nudi prastari i najrašireniji 3G. No ako Internet stvari (IoT - Internet of Things) megakorporacije žele uvesti u naše domove tad se moraju pobrinuti da 5G stigne što prije je moguće.

Naime, upravo 5G bi morao biti standard koji bi omogućavao neometano korištenje IoT. To je osnova, ono bez čega IoT neće zaživjeti na pravi način. Ponajprije jer do te famozne 2019. bismo trebali imati na mreži oko 25 milijardi uređaja i povezivanje, dijeljenje i slanje podataka morat će ići dosad neviđenim brzinama.

Samo, da bismo došli do 5G treba se suočiti sa spomenutim preprekama. Neke od njih su bazne stanice, čiju ulogu treba promijeniti. Trenutno se mobiteli i drugi uređaji spajaju na mrežu tako što stvaraju poveznice za preuzimanje i slanje podataka s obližnjom baznom postajom. Za 5G bi te bazne postaje morale postojati svakih nekoliko kilometara, a to je dosta nepraktično.

Također, 5G mreža mogla bi se oslanjati na više različitih frekvencija, koje podatke prenose različitom brzinom i imaju raznovrsne karakteristike. To bi moglo dovesti do mreža koje se prilagođavaju trenutnim potrebama uređaja za prijenos podataka.

Kako god, potencijal je enorman u svim područjima, posebno energetskom sektoru, a potom i sigurnosti, prijevozu... Začudo, zabavna industrija manji je dio kolača.