Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) na svojim je službenim stranicama objavila Izvješće o sporovima korisnika u elektroničkim komunikacijama pred HAKOM-om za prvih šest mjeseci 2020. Izvješće predstavlja analizu riješenih zahtjeva za rješavanje sporova korisnika elektroničkih komunikacija s operatorima.
Pokretanje spora prema Zakonu o elektroničkim komunikacijama predstavlja treći stupanj rješavanja korisnikove žalbe, nakon što je korisnik prošao postupak prigovora i pritužbe (reklamacije) kod operatora. Broj sporova je u blagom padu, a tijekom prvih šest mjeseci 2020. riješeno je je 748 sporova.
Analiza razloga zbog kojih su korisnici pokretali sporove pokazuje da se velikim djelom odnose na prijevremeni raskid ugovora zbog povreda pretplatničkog ugovora, a onda na obračun, potrošnju I ostvareni promet. Još je uvijek dosta prigovora koji se odnose na pravo raskida unutar 14 dana od dana sklapanja ugovora, a na što korisnici imaju pravo sukladno Zakonu o zaštiti potrošača u slučajevima prodaje izvan poslovnih prostora ili daljinske prodaje. Vezano za kvalitetu usluga prema odnosu odluka donesenih u drugom i trećem stupnju može se zaključiti
da postoji pozitivan trend, odnosno da operatori u većini slučajeva isporučuju ugovorene usluge odgovarajuće kvalitete, pojašnjavau u HAKOM-u.
Preporuka operatorima je kako više pažnje trebaju posvetiti odlukama HAKOM-a u sporovima i učinkovitije postupati u daljnjim sličnim ili istovjetnim slučajevima korisničkih prigovora ili pritužbi. Nadalje, odluke HAKOM-a trebaju biti podloga promjene sveukupnog poslovanja operatora posebno u djelu koji se odnosi na transparentnost prilikom ugovaranja usluga, ali i uvjeta korištenja usluga kao i cjenika. Cilj svakog operatora mora biti što manji broj odluka HAKOM-a koje su suprotne odlukama povjerenstva za zaštitu potrošača pri operatoru.
Potrebno je smanjiti i broj sporova u kojima operator naknadno usvaja pritužbu korisnika, a za koje se donose rješenja o obustavi postupka te takva rješenja moraju biti iznimka. U prvoj polovici 2020. nastavljene su pozitivne promjene prilikom donošenja odluka u drugom stupnju povjerenstva operatora, a zbog većeg usklađenja s dosadašnjim odlukama HAKOM-a. Temelj promjenama u postupanju operatora čine i brojne preporuke HAKOM-a vezano za rješavanje raznih sporova krajnjih korisnika s operatorima, zaključuju u HAKOM-u.
Telemach je uspješno osigurao iznimno kvalitetnu i stabilnu mobilnu mrežu tijekom najvećeg i organizacijski najzahtjevnijeg događaja u Hrvatskoj, ističu za ICTbusiness iz trećeg po veličini domaćeg telekom operatora Telemach Hrvatska. Uz optimizaciju kapaciteta u okolnim naseljima, na autocestama i širem području Zagreba, na sedam lokacija na mjestu održavanja koncerta postavljena je dodatna privremena mobilna infrastruktura. Stručnjaci Telemacha isplanirali su, postavili, optimizirali i nadzirali najmoderniju 4G i 5G tehnologiju na svijetu čime je omogućena besprijekorna povezanost i vrhunsko korisničko iskustvo unatoč izuzetno velikom broju korisnika i podatkovnom opterećenju.
Dok su se stotine tisuća posjetitelja slijevale na zagrebački Hipodrom i okolna područja zbog koncerta Marka Perkovića Thompsona 5. srpnja, malo tko je mogao zamisliti da će svi oni istodobno moći bez poteškoća telefonirati, razmjenjivati poruke i koristiti mobilni internet. No, zahvaljujući izuzetnoj predanosti i stručnosti djelatnika Hrvatskog Telekoma, to je postalo realnost – i to u okolnostima kakve još nisu zabilježene na svjetskoj razini, odgovaraju iz najjačeg domaćeg telekoma HT-a na upit ICTbusiness.info.
Mobilna industrija smanjila je operativne emisije za 8 posto u razdoblju od 2019. do 2023. godine, unatoč snažnom porastu potražnje. Ipak, GSMA upozorava da se trenutačni tempo mora više nego udvostručiti kako bi se ispunili ciljevi neto nulte emisije.