Dynamic spectrum sharing (DSS) je tehnologija koja omogućuje da se u ranoj fazi razvoja 5G tehnologije koriste iste frekvencije koje se trenutačno koriste za 4G tako da se alociraju za 5G mrežu na način da se kapaciteti bazne stanice istovremeno dijele između 4G i 5G korisnika i A1 Hrvatske je spreman na toj tehnologiji ponuditi 5G usluge.
Naravno, treba uzeti u obzir da će očekivane, veće brzine i vrijeme odziva biti unaprijeđeni tek dodjelom frekvencija za 5G odnosno bit će na razini mrežnih mogućnosti kakve je A1 prvi u Hrvatskoj demonstrirao prošlo ljeto, ističu u drugom po veličini domaćem telekom operatoru na upit ICTbusiness.info i dodaju da je tada ostvareno više od 1 Gbps i latencija od 6 ms na testnom spektru u pojasu 3,5 GHz. Za takve performanse bit će potrebno alocirati odgovarajući spektar i 5G radijska tehnologija, pojašnjavaju u A1 Hrvatska.
Kada je riječ o DSS-u iz A1 pojašnjavaju da je riječ o softverskoj nadogradnji već postojeće opreme (antena i baznih stanica) i postojećih frekvencija koje se već godinama koriste za 4G nakon čega će korisnici s 5G uređajima moći pristupiti komercijalnoj mreži i prije dodjele novih frekvencija za 5G.
Kako bi se omogućilo dinamičko dijeljenje postojećeg spektra između 4G i 5G korisnika potrebno je zadovoljiti tehničke preduvjete odnosno radio oprema posljednje generacije - 5G ready bazne stanice te određeni zahtjevi za sinkronizacijom transportne mreže jer se u milisekundi dodjeljuju resursi bazne stanice za različite tehnologije, objašnjavaju tehničke probleme koji stoje pred telekomima koji se odluče na implementaciju hibridnog 5G-a. Primjena DSS-a, prije svega, omogućit će kvalitetan balans između brzine uvođenja 5G tehnologiji i zadržavanja kvalitete za sve mobilne broadband korisnike.
„Kao kompanija koja je već više od 20 godina na domaćem tržištu izazivač i inovator, A1 Hrvatska spremna je primijeniti dinamičko dijeljenje spektra za 4G i 5G mrežu“, zaključuju iz drugog po veličini domaćeg telekom operatora.
Hrvatski Telekom i tvrtka Markoja predstavili su inovativni telekomunikacijski stup drvene strukture – Ecopol u naselju Gradići, općina Velika Gorica. Riječ je o samostojećem, 40 metara visokom tornju u obliku stošca, izrađenom od tehnološki obrađenog drva, koji pruža potporu mobilnim antenama i ostaloj telekomunikacijskoj opremi. Ovaj inovativni materijal osigurava elastičnost i dugoročnu izdržljivost, uz minimalan utjecaj na okoliš. Ecopoli su osmišljeni s naglaskom na sigurnost, uključujući otpornost na požar i dodatnu zaštitu ugrađenih kabela.
Nokia i Hrvatski Telekom (HT), najveći operator u Hrvatskoj i dio Deutsche Telekom grupe, surađuju na pilot projektima koji povezuju Nokijinu platformu Network as Code s portalom za razvojne programere s mrežnom imovinom HT-a. Cilj je omogućiti razvojnim programerima da iskoriste i unovče vodeću 5G mrežnu imovinu i mogućnosti operatera kroz stvaranje novih potrošačkih, poslovnih i industrijskih aplikacija za korisnike Hrvatskog Telekoma u Hrvatskoj i drugim dijelovima Europe.
Najjači domaći telekom operator Hrvatski Telekom objavio je poslovne rezultate za prvih devet mjeseci 2024. godine i ostvario je povećanje prihoda 5,5 posto na 813,3 milijuna eura, prilagođena dobit prije kamata oporezivanja, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) porasla je 5 posto na 312 milijuna eura. Neto dobit povećana je 10,8 posto na 106,7 milijuna eura.