A1 Hrvatska bilježi manji pad prihoda i dobiti u 2020. godini

A1 Hrvatska bilježi manji pad prihoda i dobiti u 2020. godini
Dražen Tomić / Tomich Productions

Drugi po veličini domaći telekom operator A1 Hrvatska objavio je manje prihode i dobit u odnosu na poslovnu 2019. godinu i to očekivano zbog korona krize. Prihodi su manji 1,1, posto i dosegli su 428,1 milijuna eura. Dobit prije kamata, poreza, amortizacije i deprecijacije (EBITDA) manja je 1,2 posto i zaustavila se na 143,4 milijuna eura.

Operativni prihodi veći su na godišnjoj razini za 4,9 posto i dosegli su 43,1 milijuna eura na kraju 2020. godine.

„Planirane značajne investicije u tehnologiju i radiofrekvencijski spektar za 5G mrežu nisu se ostvarile zbog odgode dodijele spektra na 2021. Uzmemo li u obzir i značajnije investicije u radiofrekvencijski spektar  2019., u protekloj godini zabilježene su niže stope ulaganja i ukupno iznose 49,6 milijuna eura“, pojašnjavaju iz A1 Hrvatska. Kapitalna ulaganja ukupno su manja 42,7 posto, no za očekivati je da će ove godine biti veća jer se napokon može očekivati dodjela koncesija za 5G, ali i gradnja 5G mreže.

Na poslovne rezultate u protekloj godini najviše su utjecale nepredvidive, izvanredne okolnosti uzrokovane COVID-19 pandemijom kao i posljedice značajnih potresa na zagrebačkom i sisačko-moslavačkom području, tvrde u A1 Hrvatska.

A1 Hrvatska bilježi blago povećanje tržišnog udjela od 1,2 posto na dobrim rezultatima mobilnog segmenta i potražnji za bežičnim fiksnim internetom. Iza 5,3 posto rasta mobilnih korisnika je povećanje mobilnih pretplatnika 7,3 posto i korisnika na bonove 2,1 posto. No, unatoč porastu mobilne baze prosječan prihod po korisniku (ARPU) niži 5,4 posto i iznosi 10,3 eura. Uz 2 posto manje korisnika fiksnih usluga (TV, Internet pristup i telefonija) prosječni prihod po priključku (ARPL) rastao je 2,4 posto na 31,6 eura.

Vidljivo je i povećanje potrošnje minuta i to za 11,3 posto na 354,6 minuta mjesečno. Churn rate (odlazak korisnika) za korisnike s ugovorom je 0,9 posto što je manje od 3,5 posto za one korisnike koji nemaju ugovor. Ukupan churn rate za 2020. godinu za A1 Hrvatska je ipak malih 1,9 posto. Vidljivo je i da je za 5 posto manje subvencija za uređaje i ona su na kraju 2020. godine dostigla 28,4 milijuna eura.

„Iza nas je najteža godina otkad poslujemo u Hrvatskoj. Katastrofe poput razornih potresa i pandemije, koje nitko nije mogao predvidjeti, nama su bile dodatni poticaj da se okrenemo zajednici i korisnicima. Uz razne pogodnosti za korisnike, sve tehnološke i ljudske resurse fokusirali smo na povećanje mrežnih kapaciteta za rad i školovanje od kuće, omogućavanje novih lokacija pogotovo bolnicama i drugim ključnim ustanovama te smo donirali više od 3,5 milijuna kuna za pomoć u obnovi nakon potresa i KBC-u Dubrava za nužnu opremu u borbi protiv COVID-19. Bilo je iznimno teško poslovati, istovremeno ispunjavati sve obveze i razvijati se. No, prilagodili smo se promijenjenim korisničkim navikama i ponudili im fleksibilan i jednostavan portfelj usluga bez ugovorne obveze. Uz dodatne uštede povezivanjem usluga u Mozaik na tržište smo donijeli brzine do 1Gbps na optičkoj mreži s kojom obuhvaćamo više od 550.000 kućanstava. Gradimo najmoderniji podatkovni centar u regiji u koji investiramo 11 milijuna eura i već će ove godine biti na raspolaganju poslovnim korisnicima“, ističe Jiří Dvorjančansk, predsjednik Uprave tvrtke A1 Hrvatska na izravan upit ICTbusiness.info.

Prema njegovim riječima A1 Hrvatska potpisao je ugovore i započeli su pripremne radnje za razvoj mreža nove generacije kojima ćemo pokriti 45.000 kućanstava na području Ivanić Grada, Kaštela, Solina i njihove šire okolice uz pomoć bespovratnih EU sredstava.

„Nastavljamo i sami gradnju i modernizaciju optičke mreže jer zastarjela pristupna tehnologija temeljena na paricama koči digitalni razvoj Hrvatske. Uz to fokusirani smo na dodjelu radiofrekvencijskog spektra za 5G mrežu te smo spremni omogućiti pravi 5G gigabitnih brzina i niske latencije. Upravo je sada prilika koju država ne bi trebala propustiti u stvaranju pozitivne investicijske klime i zamaha u razvoju telekomunikacijske infrastrukture, koja se pokazala ključnom u izvanrednim situacijama iza nas. Zbog toga smo spremni aktivno podržati gospodarski oporavak i razvoj kroz digitalizaciju hrvatskog društva“, zaključuje Dvorjančanski.