Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) potvrdio je da će proširiti proizvodnju čipova u SAD-u. Tvrtka je predstavila planove za povećanje ukupne investicije na 40 milijardi dolara i izgradnju druge tvornice koristeći 3nm procesnu tehnologiju.
Ugovorni proizvođač čipova povećat će planirani proizvodni kapacitet s 240.000 „pločica“ godišnje na 600.000 kada druga tvornica bude puštena u rad 2026. godine. Dva će pogona otvoriti 4.500 radnih mjesta, što je gotovo trostruko više od prvotno planiranog broja zaposlenih. Prvi TSMC-ov pogon u SAD-u vrijedan 12 milijardi dolara proizvodit će čipove koristeći svoj N4 proces i trebao bi biti otvoren 2024. Tvrtka je prvotno planirala koristiti svoj N5 generacijski proces za izradu 5nm čipova.
Na događaju kojim je obilježen dolazak prve serije opreme za izradu čipova, predsjednik TSMC-a Mark Liu rekao je da je cilj isporuka najzelenijeg pogona za proizvodnju čipova u SAD-u, koji proizvodi najnapredniju tehnologiju procesa poluvodiča u zemlji. TSMC je otkrio planove za postrojenje za industrijsko obnavljanje vode na licu mjesta koje će mu omogućiti postizanje gotovo nultog ispuštanja tekućine. Američki predsjednik Joe Biden, izvršni direktor Applea Tim Cook, predsjednica i izvršna direktorica AMD-a Lisa Su te predsjednik i izvršni direktor Nvidije Jensen Huang prisustvovali su ceremoniji.
Primjena IoT tehnologije vidljiva je u raznim sferama ljudskog djelovanja i življenja, među kojima se posebno ističe koncept pametnih gradova. Pametni gradovi podrazumijevaju cijeli niz IoT tehnoloških rješenja koja građanima olakšavaju život. Takva poboljšanja već su počeli uvoditi u pojedine gradove, a riječ je o rješenjima vezanima za javni prijevoz, upravljanje otpadom, pametno parkiranje, pametnu javnu rasvjetu, nadzor kvalitete zraka i tako dalje.
Vertiv je predstavio Vertiv XR aplikaciju, prvi takav alat svoje vrste za prostore podatkovnih centara koji omogućava operaterima, IT menadžerima te channel partnerima da vizualiziraju proizvode tvrtke Vertiv na samoj lokaciji primjene s obzirom na prostor kojeg zauzimaju u bilo kojem objektu. Virtualna prezentacija kroz takav praktičan alat pomaže voditeljima poslovanja planirati prostor te pružiti podršku i nakon same instalacije, s namjerom boljeg razumijevanja kako infrastruktura podržava operacije računalstva te koliko prostora zauzima.
Danas su najveći izazovi prometne gužve, potrošnja energije, ali i pitanje javne sigurnosti, očuvanja okoliša te kvalitete života građana. Klijenti očekuju rješenja koja će riješiti njihove izazove, a oni se uvijek trude biti ukorak s potrebama tržišta. Ako se pogleda najrecentnije projekte, klijenti su željeli urediti promet u mirovanju, optimizirati prometni sustav u gradu, protok prometa, podići razinu sigurnosti građana kroz smanjenje stope kriminala te uvesti inteligentne sustave koji će to omogućiti.