Jedan ili više dediciranih servera je potrebno kako bi se zadovoljile potrebe oko umrežavanja, no nisu svi dedicirani serveri jednaki. Njihove mogućnosti ovise o hardverskim komponentama, uključujući procesore, memoriju, sustav hlađenja i diskove. Procesor je mozak od dedicated servera, baš kao što je i kod stolnih računala ili laptopa.
Razni dedicated serveri imaju višestruke utičnice, tako da su u mogućnosti podržati više od jedne središnje procesorske jedinice (CPU). Serveri s više procesora imaju veći cache, koji omogućava bržu obradu podataka, a svaka jezgra se može usredotočiti na određeni zadatak. Druga osnovna komponenta servera je njegova RAM.
Server RAM ima veću toleranciju na pogrešku od desktop i laptop RAM-a, te određeni broj servera može sadržavati nekoliko memory stickova odjednom. Sigurnosna značajka kod memorije servera poznata je pod nazivom error checking and correcting (ECC).
Matična ploča je središnja jedinica koja povezuje sve serverove preostale komponente i omogućuje im da komuniciraju jedna s drugom. Većina servera je priključeno na vanjske sustave za pohranu podataka.
Diskovi su obično povezani na isti način kao što su povezani oni s desktop računala, IDE, SCSI i SATA kabelima, dok je skladišni prostor mreže spojen preko iSCSI sučelja ili optičkih kabela. Završni dio servera je njegov sustav za hlađenje. Ovaj sustav igra ključnu ulogu za „zaposlene“ servere koji se brzo pregrijavaju.
Schneider Electric i The Mobility House Solutions, specijalizirani za tehnologije pametnog punjenja, započeli su suradnju kako bi zajednički razvijali I nudili integrirana rješenja za upravljanje voznim parkovima električnih vozila I njihovo pametno punjenje.
Partnerstvo s Google Cloudom predstavio je Honor, globalna vodeća tvrtka u području AI ekosustava uređaja na događanju Cloud Next 2025. održanom u Las Vegasu.