Mobiteli zamjenjuju navigacijske uređaje

Mobiteli zamjenjuju navigacijske uređaje
Dražen Tomić

U najkraćem - cestovna navigacija je jedna od aplikacija na pametnom telefonu, pa se nekako podrazumijeva da je dostupna i na tabletu (dlanovniku), ističe direktor Mirea Leonardo Siladić čija se tvrtka bavi izradom navigacijskih aplikacija, te dodaje kako premda najširem krugu kupaca ponekad nije posve jasno, aplikacija na mobitelu ili dlanovniku potpuno je funkcionalno jednaka navigacijama na uređajima za navigaciju koji su se izuzetno uspješno prodavali u razdoblju 2006-2011.

On objašnjava da je činjenica da se pametni mobiteli i dlanovnici u hardverskom smislu silno brzo razvijaju odnosno, sve bolji hardver je dostupan po sve nižoj cijeni, što nije slučaj s osobnim navigacijskim uređajima.

Koja su vam ključna tržišta?

Naravno, postoje razlozi zbog kojih je nekima osobni navigacijsku uređaj prvi izbor - navigaciju neće prekinuti dolazni poziv, osjećaj da je navigacijski uređaj namijenjen samo za navigaciju, pa je možda kvalitetnije rješenje, veći ekran... Međutim, korištenje mobitela i za cestovnu navigaciju također ima svojih prednosti - potreban je samo jedan punjač, ekran je najčešće gotovo jednako velik, slika je jasnija, navigacija je dostupna i pješaku, nema problema s dostupnošću onine informacija - stanje u prometu, Foursquare. Ključna tržišta su nam i dalje istočna Europa, Indija, Turska, ali naravno i sve trgovine aplikacijama za različite platforme - Apple, Blackberry, Android.

Sto korisnici danas čcekuju?

Najčešće očekuju da su aplikacije besplatne. Isto je i s aplikacijama za navigaciju. Naravno, posve besplatnih aplikacija za cestovnu navigaciju baš i nema previše. S druge strane, naravno da korisnici očekuju da aplikacija radi brzo i da bude točna, pogotovo u izračunu ruta, preračunavanju ruta u slučaju namjerno ili nenamjernog skretanja, i u davanju glasovnih uputa. Kao i vjerojatno kod mnogih drugih usluga, oni koji žele tek „imati kartu na mobitelu“ mogu koristiti mnoga, vrlo jeftina rješenja dostupna online.

Oni pak koji žele imati cestovnu navigaciju koja je dostupna i kad podatkovni promet nije dostupan ili skup, kojima je važna preciznost i pouzdanost, ti će se odlučiti na instalaciju aplikacije za cestovnu navigaciju koja sadržava i instalaciju kartografskih podataka na mobitel. Takve aplikacije su nešto skuplje, ali su puno pouzdanije i ugodnije u korištenju. Međutim, uspoređujući cijene takve aplikacije s klasičnim navigacijskim uređajima te su cijene vrlo prihvatljive - Mireo DON'T PANIC s podacima za RH stoji pedesetak kuna, a uključuje i osvježavanje kartografskih podataka.

S obzirom na to da mnogi danas koriste pametne telefone i tablete koliko ti uređaji zamjenjuju klasične navigacijske uređaje?

Danas na tržištu već ima 6“ dlanovnika, a vjerojatno će se brzo pojaviti i 5“ dlanovnici (najprije Android) po vrlo povoljnim cijenama -  razlika između klasičnog navigacijskog uređaja i dlanovnika zapravo će posve nestati - 5“ dlanovnik po svom obliku se ne razlikuje od klasičnog navigacijskog uređaja, a osim za cestovnu navigaciju može se koristiti za sve ono zašto se dlanovnici koriste (internet, čitanje knjiga...).

Osim navigacijskog softvera i karata, bavite se i sustavima fleet managmenta. Koji su vam posljednji proizvodi i sto korisnici dobiju s njima?

Od samih početaka Mireo se bavi razvojem sustava za daljinski nadzor i upravljanje voznim parkom. Naravno, kao i u slučaju cestovne navigacije, nismo računali samo na hrvatsko tržište, jer je razvoj takvog sustava naprosto preskup da bi to imalo smisla.

Rezultat razvoja je MireoFleet - sustav za daljinski nadzor voznog parka, koji od prvog dana korištenja donosi značajne uštede troškova radne snage na terenu. Vjerujem da to stalno treba isticati - mi MireoFleet nudimo kao mjesečnu uslugu, koja na uloženu kunu uvijek, ali baš uvijek, štedi barem 3 kune. S obzirom na to da su naši korisnici uglavnom privatne tvrtke, da su neke tvrtke naši korisnici već 10 godina, imamo razloga vjerovati da je MireoFleet jako koristan u svakodnevnom radu.

Posljednjih godina, pogotovo s ponudom takvih sustava kod mobilnih operatera i općom potrebom racionalizacije poslovanja, raste i interes tržišta za takvim uslugama. Bitno je naglasiti potencijalnim korisnicima da prilikom ugovaranja takve usluge obrate pozornost na preciznost i pouzdanost - prikazivati vozilo na nekoj kartografskoj podlozi je vrlo jednostavno i jeftino, ali to ni izdaleka nije dovoljno da bi sustav bio koristan u svakodnevnoj upotrebi.

Prosječni korisnik u svakodnevnom radu vjerojatno i ne želi gledati vozila na karti - potrebni su mu izvještaji o aktivnostima i upozorenja u slučaju odstupanja od planiranih aktivnosti. Za to je potrebno puno više pažnje potrebno posvetiti radu s velikim bazama podataka nego vizualnim efektima - drugim riječima, jednostavno je prikazati vozila na karti, puno je kompleksnije izraditi izvještaj po kojim se ulicama vozilo kretalo.

MireoFleet je rezultat upravo dugogodišnjeg iskustva u radu s korisnicima i razvoja vlastite tehnologije - preciznost izvještaja je 99 posto (u odnosu na standard u ovom industriji, oko 92 posto), brzina kreiranja izvještaja je gotovo trenutna, a svi povijesni izvještaji su uvijek dostupni.

MireoFleet se u Hrvatskoj koristi na nekoliko tisuća vozila, ali je arhitektura podesna za rad s milijunima vozila. Što nam je jako korisno na stranim tržištima.

Klasični fleet managment sustavi vise nisu dovoljni. Može li se govoriti o potpunoj integraciji u ERP i CRM rješenja?

MireoFleet ima i nadogradnju - MireoCAD, sustav za računalno planiranje ruta dostave. Umjesto ručnog određivanja linija dostave na temelju narudžbi, dostavne rute se planiraju računalno. To možda zvuči kao jednostavan zadatak, ali se radi o vrlo složenom problemu: u obzir treba uzeti sve specifičnosti dostavnih mjesta, sve narudžbe, nosivost, raspoloživost i kapacitet dostavnih vozila, sparivost robe u prijevozu i izračunati optimalne rute. Ako se zna da poštar 10 adresa može obići na više od tri i pol milijuna načina, vjerojatno je jasno da je obilazak 500 dostavnih mjesta dnevno matematički neusporedivo kompleksniji problem.

MireoCAD je u komercijalnim projektima i mnogim pilot projektima smanjio broj potrebnih vozila za najmanje 25 posto, često je to bilo i više od 30 posto. Te se brojke čine nestvarnima, ali su ostvarene u realnim uvjetima.

MireoFleet i MireoCAD se naravno, moraju integrirati s postojećim ERP, CRM i WMS rješenjima pojedinih korisnika, i to je jednostavno izvedivo kod pojedinog korisnika.