Primjenom ovih rješenja moguće je smanjiti emisiju ugljika do 20 posto, Postojeće primjene takvih naprednih rješenja u svijetu pokazale su da je povrat investicije moguć unutar 18 mjeseci
Gotovo osam tisuća građana Karlovca, od ogrjevne sezone 2023./2024. grije se čišćom energijom, a Gradska toplana Karlovac je uz još kvalitetniju uslugu, učinkovitije poslovala. Naime, taj opskrbljivač toplinskom energijom na području Karlovca uložio je u inovativna digitalna rješenja za energetsku učinkovitost koja, između ostalog, uključuju naprednu prediktivnu analitiku i umjetnu inteligenciju, a sve u sklopu projekta "Revitalizacija vrelovodne mreže u gradu Karlovcu”, koji je s 13.748.000 eura sufinanciran sredstvima Europske unije.
Primijenjena rješenja mogu smanjiti emisiju ugljika do 20 posto radi održivije budućnosti stanovnika Karlovca. Dodatno, u daljnjem poslovanju očekuje se smanjenje operativnih troškova i troškova održavanja za do 20 posto, dok brojni primjeri u svijetu pokazuju da se može očekivati povećanje operativne učinkovitosti i kvalitete usluge za čak 25 posto.
„Zadovoljstvo naših korisnika nam je na prvom mjestu te zato kontinuirano razmišljamo o poboljšanjima kako bismo bili cjenovno konkurentni i ispunili njihova očekivanja po pitanju kvalitete, a i bili u korak s ciljevima EU-a kada je riječ o smanjenju emisija ugljika. Prošle ogrjevne sezone odgovorili smo na prioritete s tehnički sofisticiranim, energetski učinkovitim i ekološki odgovornim rješenjem, a tim putem nastavljamo i u ovoj ogrjevnoj sezoni”, rekao je Zdravko Eremić, direktor Gradske toplane Karlovac.
Inovacije u procesima Gradske toplane Karlovac uključuju napredni operativni softver za optimizaciju sustava hlađenja i grijanja, koji pomaže u smanjenju potrošnje energije, troškova i emisija CO2, dok istovremeno osigurava potrebnu razinu usluge. Također, rješenje nudi mogućnosti predviđanja u ponašanju mreže pokazujući što će se dogoditi prije nego što se dogodi, čime smanjuje rizike neželjenih prekida u mreži. Istovremeno pomaže poboljšati uslugu planiranjem, štedeći vrijeme i novac. U svijetu takva rješenja u sklopu EcoStruxure District Energy platforme i u skladu sa svojim specifičnim potrebama već koriste opskrbljivači toplinskom energijom u Zagrebu, Ljubljani, Beču, Varšavi, Stockholmu, Kopenhagenu i brojnim drugim gradovima.
„Postojeće primjene takvih naprednih rješenja u svijetu pokazale su da povrat investicije može biti za manje od 18 mjeseci. Naše iskustvo potvrđuje da implementirano rješenje jamči visoku kvalitetu i pouzdanost sustava i zato nam je iznimno drago zbog povjerenja koje smo dobili i ostvarene suradnje s Gradskom toplanom Karlovac “, pojasnio je Dražen Dorić, business development, ATO inženjering, domaćeg sistem integratora koji je implementirao nova rješenja u Gradsku toplanu Karlovac.
Radi se o rješenju EcoStruxure District Energy s AI modulom za prognozu opterećenja te Geo SCADA-om, M171 PLC-ovima, senzorima tlaka i različitom opremom za niski napon za podstanice, sustavu za modeliranje hidraulike i ostalim rješenjima kompanije Schneider Electric, predvodnika u digitalnoj transformaciji upravljanja energijom i automatizaciji.
„Danas se od elektroenergetskih poduzeća očekuje smanjenje potrošnje energije i emisija ugljika, ali ona istovremeno imaju malo informacija što se događa s energijom nakon što napusti postrojenje. Zato je iznimno važno identificirati najbolje opcije za poboljšanje postojećih ili osmišljavanje novih sustava, pri čemu moraju imati uvid u operativne procese u stvarnom vremenu, stanje mreže, potražnju korisnika, kao i predviđanja što bi se moglo dogoditi kako bi se minimizirali rizici u kvaliteti isporuke usluge. Naravno da je iznimno važna ekonomska perspektiva i što brži povrat ulaganja, ali građanima je jednako važna i održiva budućnost sa smanjenjem emisija ugljika”, istaknuo je Arthur Vašarević, generalni direktor Schneider Electrica za Hrvatsku, Sloveniju te Bosnu i Hercegovinu.
Zahvaljujući naprednim rješenjima s prediktivnom analitikom i umjetnom inteligencijom te boljem upravljanju mrežom, Gradska toplana Karlovac može predvidjeti i riješiti probleme prije nego što se odraze na isporuku toplinske energije I time postići manje prekida u opskrbi i bolje zadovoljstvo korisnika, zaključuju iz Schneider Electrica.
Schneider Electric je predstavio dvije važne inovacije koje unaprjeđuju sigurnost kritične infrastrukture – pametne RTU uređaje SCADAPack s naprednom kibernetičkom zaštitom te patent koji koristi umjetnu inteligenciju za sprečavanje industrijskih nesreća.
Amazon Web Services osnovao je pravni subjekt i tri podružnice u Njemačkoj kao dio europskog suverenog oblaka. Kathrin Renz imenovana je glavnom direktoricom AWS European Sovereign Clouda, čije je pokretanje predviđeno za drugu polovicu godine.
Predsjednik Republike Zoran Milanović posjetio je danas ENT te obišao i interaktivnu manifestaciju Tehnološki dani na kojoj su mu prezentirani tehnološki noviteti i s njima povezani proizvodi i rješenja tvrtke Ericsson Nikola Tesla. U pratnji predsjednice Uprave tvrtke Ericsson Nikola Tesla Gordane Kovačević i članova Uprave Hrvoja Benčića, Damira Bušića i Milana Živkovića, predsjednik Milanović obišao je interaktivno događanje na kojem su mu predstavljeni tehnološki noviteti i rješenja na području kritične mrežne komunikacija u segmentima poput javne sigurnosti, obrane, željezničkog prometa te digitalizacije zračnog prometa.