PODATKOVNI CENTRI

DataBox nastavlja rast i kreće sa širenjem postojećeg podatkovnog centra

DataBox nastavlja rast i kreće sa širenjem postojećeg podatkovnog centra
Filip Olujić, direktor DataBoxa

Organizacije danas sve više gledaju na oblak kao ključno rješenje za svoje poslovanje, a treba reći kako su donedavno hrvatski korisnici teško migrirali u oblak, no sada su hrvatski pružatelj računalnih usluga iz oblaka dokazali svoju pouzdanost i fleksibilnost, ističe za ICTbusiness.info Filip Olujić direktor DataBoxa domaćeg podatkovnog centra i dodaje kako nakon rasta u 2022. godini očekuju nastavak pozitivnog trenda i u ovoj poslovnoj godini. 

Zbog svega toga trenutno smo u procesu proširenja postojećeg podatkovnog centra Zagreb DC 1, no u svjetlu brzorastućeg tržišta i potreba za skalabilnošću u digitalnoj transformaciji, intenzivno razmatramo naše dugoročne infrastrukturne strategije, pojašnjava Olujić.

Kakvo je bilo poslovanje Databoxa u 2022. godini i kakva su očekivanja u 2023?

U 2022. godini, DataBox je zabilježio značajan rast broja zaposlenih i poslovnih prihoda tvrtke. Ovi pozitivni rezultati nastavljaju snažan uspjeh i rast tvrtke od osnivanja 2014. godine.

Što se tiče očekivanja za 2023. godinu, s obzirom na ovakav pozitivan trend rasta, i dalje nastavljamo širenje i unaprjeđenje svojih usluga. Očekuje se daljnji razvoj i inovacije u području podatkovnog centra, IaaS-a i pohrane podataka, a rast broja zaposlenih sugerira da će tvrtka i dalje ulagati u svoje timove kako bi podržala ovaj rast. U konačnici, očekivanja za 2023. godinu uključuju daljnje investicije u infrastrukturu, proširenje tržišta i jačanje pozicije DataBoxa kao lidera u svojoj industriji.

Planirate li daljnje širenje podatkovnog centra obzirom da je riječ o brzorastućem tržištu koje potiče digitalnu transformaciju poslovanja?

Trenutno smo u procesu proširenja postojećeg podatkovnog centra Zagreb DC 1, no u svjetlu brzorastućeg tržišta i potreba za skalabilnošću u digitalnoj transformaciji, intenzivno razmatramo naše dugoročne infrastrukturne strategije. Usmjereni smo na optimizaciju postojeće infrastrukture kako bismo iskoristili sve resurse, ali u isto vrijeme ne isključujemo mogućnost budućih ulaganja. Uloga data centara u podršci našem poslovanju postaje sve važnija. Bez otkrivanja konkretnih detalja, mogu reći da smo otvoreni prema istraživanju opcija koje uključuju izgradnju novih data centara kako bismo osnažili svoju poziciju za buduće izazove.

Kako organizacije danas gledaju na oblak kao rješenje za svoje poslovanje?

Organizacije danas sve više gledaju na oblak kao ključno rješenje za svoje poslovanje. Donedavno su hrvatski korisnici teško migrirali u oblak, no sada su hrvatski pružatelj računalnih usluga iz oblaka dokazali svoju pouzdanost i fleksibilnost. Osim što pružatelji računalnih usluga iz oblaka ulažu značajnija sredstva u sigurnost i zaštitu podataka, korisnici na skalabilnost gledaju kao najveću prednost oblaka jer im omogućava da skaliraju svoje resurse prema potrebi i odmah. Iako postoje mnoge prednosti, važno je pažljivo razmotriti svoje potrebe i odabrati pravog pružatelja usluga, a tu bih posebno stavio naglasak na domaće pružatelje računalnih usluga iz oblaka.

Koje segmente tržišta u oblaku se predviđa da će doživjeti najveći rast potrošnje krajnjih korisnika u 2023. godini?

To je jako ovisno o industriji i trendovima te industrije, a trenutno je teško i nagađati zbog regionalnih i globalnih ekonomskih nepoznanica u skorijoj budućnosti. Globalno SaaS (softver kao usluga) segment prednjači jer korisnici s lakoćom koriste aplikativna rješenja bez potrebe za instalacijom i održavanjem lokalnih verzija, no iz iskustva možemo reći da IaaS (infrastruktura kao usluga) i dalje najuvjerljivije raste jer organizacije prepoznaju prednosti iznajmljivanja virtualnih poslužitelja, pohrane i mrežne infrastrukture. Idući segment je PaaS (platforma kao usluga) gdje tvrtke koje se bave razvojem aplikacija s lakoćom žele deploy softverskih rješenja, a određeni sektori poput financija i zdravstva sve više traže specijalizirana cloud rješenja za svoje potrebe.

Koja su trenutna najpopularnija rješenja u oblaku za poslovne korisnike?

Zahtjevi i očekivanja poslovnih korisnika u stalnoj su sprezi s globalnim trendovima i novostima u IT segmentu. Kroz potrebu digitalizacije poslovanja tvrtke su sve svjesnije na koji način žele ubrzati interne poslovne procese, što nam uvelike olakšava prepoznati buduće korisnike DataBox usluga. Korisnicima je ključna kvalitetna korisnička podrška ne samo u uslugama kolokacije podatkovnog centra, nego i kroz zakup virtualne i dedicirane infrastrukture te backup i disaster recovery rješenja

Kako podatkovni centri podržavaju razvoj tehnologija poput generativne umjetne inteligencije i Web3?

Razvoj takvih tehnologija tjera podatkovne centre u širenje svojih kapaciteta i sve veću gustoću isporuke snage po metru kvadratnom prostora. GAI tehnologije zahtijevaju visoke performanse računalnih resursa, obradu velikih količina podataka uz brzi pristup i niske latencije. Web3 tehnologije veći fokus stavljaju na sigurnost računalne infrastrukture i podatkovnih centara. Objema tehnologijama je ključna podrška u skalabilnosti jer se zahtjevi za resursima mogu brzo mijenjati ovisno o obujmu podataka i zahtjevima korisnika. Podatkovni centri su temelj tehnologija poput GAI i Web3.

Kako tvrtke mogu iskoristiti korištenje IT infrastrukture za povećanje efikasnosti poslovanja?

Tvrtke su sve svjesnije važnosti kvalitetne digitalne transformacije kako bi ubrzali interne poslovne procese pomoću automatizacije određenih procesa, prikupljanje, pohranu i analizu podataka te kolaboracijska rješenja. Rast cijena računalne opreme i električne energije je odigrala ključnu ulogu u njihovim odlukama za migraciju u virtualnu infrastrukturu podatkovnog centra.

Koje su najveće prednosti korištenja rješenja u oblaku u usporedbi s tradicionalnim načinima poslovanja?

Krojimo IT rješenja po njihovim poslovnim procesima i zahtjevima, a sve po modelu 'ključ u ruke'. Kod nas nema prebacivanja i izbjegavanja odgovornosti između više IT dobavljača, zato što osiguravamo aktivnu korisničku podršku. Od pristupa internetu preko administracije mail-servisa do servera za njihova aplikacijska rješenja, korisnicima pružamo jedno mjesto za kontakt. Potražnja za ovim uslugama je zapravo i logična jer one osiguravaju kontinuitet poslovanja tvrtkama. Odabirom rješenja i usluga u DataBox podatkovnom centru korisnici izbjegavaju kapitalna ulaganja u IT opremu i opremanje pripadnog prostora, dobivaju cjelovito i kvalitetno rješenje ,te inovativne alate i servise. Novac namijenjen za jednokratnu nabavku IT opreme sada mogu iskoristiti za razvoj vlastitog poslovanja, novih proizvoda i usluga, sve sa ciljem povećanja konkurentnosti na tržištu

Kako hiperscale cloud pružatelji usluga utječu na tržište rješenja u oblaku?

Hiperscale cloud pružatelji usluga igraju ključnu ulogu u oblikovanju tržišta, a kroz svoju globalnu mrežu data centara često su izbor međunarodnih, stranih korporacija. Guraju korisnike u sferu oblaka te pomažu u edukaciji i migraciji korisnika u oblak. U SAD-u tri najveća hiperscale igraća drže 75% tržišta, od čega najveći skoro 50%. Kroz svoju globalnu prisutnost, skalabilnost i inovacije svakako izgledaju kao dobra opcija, no nikada neće imati okretnost, fleksibilnost i kvalitetu korisničke podrške domaćih cloud pružatelja usluge. Važno je napomenuti da tvrtke trebaju pažljivo razmotriti svoje potrebe i zahtjeve te odabrati pravog pružatelja i usluge koje najbolje odgovaraju njihovim poslovnim potrebama, a za hrvatske firme su to svakako domaći pružatelji cloud usluga sa računalnom infrastrukturom u domaćim data centrima unutar granica Republike Hrvatske. Davanje povjerenja domaćim tvrtkama će se pozitivno odraziti na razvoj IT sektora, ljudskih potencijala i hrvatskog gospodarstva općenito.

Koji su najveći izazovi u korištenju rješenja u oblaku za poduzeća i kako se oni rješavaju?

Korisnici najveće prepreke vide u sigurnosti podataka u oblaku jer strahuju od neovlaštenog pristupa, curenja podataka ili zloupotrebe, a činjenica je da pružatelji cloud usluga ulažu veće resurse u sigurnost podataka. To uključuje enkripciju podataka, autentikaciju korisnika, redovite sigurnosne revizije i edukaciju zaposlenika. Drugi najveći izazov je povezanost ukoliko dođe do prekida pristupa, no zato je razmatranje redundantnog mrežnog pristupa svakako pametna opcija. Rješavanje ovih izazova zahtijeva promišljeno planiranje, strategiju i suradnju između korisnika i pružatelja cloud usluga.

Kako različiti segmenti tržišta u oblaku bilježe rast potrošnje krajnjih korisnika i što to znači za razvoj industrije?

Različiti segmenti tržišta u oblaku bilježe različite stope rasta potrošnje krajnjih korisnika, a to ima značajne implikacije za razvoj cloud industrije. IaaS segment se brzo razvija jer tvrtke prelaze na cloud kako bi zamijenile vlastitu fizičku infrastrukturu, što potiče razvoj naprednih tehnologija poput virtualizacije i kontejnerizacije koja će biti sve prisutnija i kod nas. Pružatelji usluga u IaaS segmentu pokazuju kontinuirani rast u kapacitetima i performansama, što korisnicima omogućava kvalitetnije skaliranje i optimizaciju. PaaS segment također bilježi rast, jer tvrtke traže načine za brži razvoj i lansiranje aplikacija pa samim time i simplificiraju procese razvoja te skraćuju vrijeme do tržišta.

Koje su prednosti korištenja IaaS-a i PaaS-a u usporedbi s tradicionalnom infrastrukturom?

Brojne su prednosti IaaS-a i PaaS-a u usporedbi s tradicionalnom infrastrukturom. Redundancija, brzina implementacije i razvoja aplikacija, skalabilnost, manji troškovi nabave fizičke opreme i njenog održavanja, sigurnost, bolja iskoristivost resursa zbog pay-as-you-use modela i brži time-to-market, što često zanemarujemo, iako je vrijeme neprocjenjiv resurs.

Kako se SaaS ponude prilagođavaju za povećanje produktivnosti i kako će to utjecati na platforme u oblaku i tržišta aplikacija?

Kroz dostupnost na svim vrstama uređaja, a pogotovo mobilnim, integraciju, odnosno povezivanje sa drugim alatima i aplikacijama, automatizaciju procesa, intuitivno sučelje, personalizaciju, brzinu i jednostavnost upotrebe. Utjecaj ovih prilagodbi SaaS ponuda na platforme u oblaku i tržište aplikacija je značajan. Platforme u oblaku postaju osnovna infrastruktura za SaaS aplikacije, pružajući pouzdanu i skalabilnu okolinu za njihovu implementaciju. Tržište aplikacija također raste kako bi podržalo različite SaaS potrebe korisnika, uključujući integracije, dodatke i proširenja za postojeće aplikacije.