Ovog tjedna održan je virtualni sastanak predstavnika država članica EU-a zaduženih za provedbe i kreiranje digitalnih politika u okviru predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU. Na sastanku je sudjelovao i državni tajnik Bernard Gršić koji je uputio pozdravnu riječ ispred organizatora i istaknuo nekoliko tema.
“Dopustite mi da vam poželim dobrodošlicu u virtualni prostor hrvatskog predsjedanja i Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva te izrazim zadovoljstvo što smo u mogućnosti održati kontinuitet razmjene mišljenja naše CIO zajednice. Plan je bio održati ovaj sastanak u Hrvatskoj, i u toj prigodi povesti vas na neka od mjesta koja smo prethodno vidjeli na promotivnom videu hrvatskog predsjedanja. Kriza uzrokovana pojavom virusa COVID-19 promijenila je mnogo toga, no to možemo gledati i kao medalju koja ima dvije strane. Ostali smo uskraćeni za socijalne kontakte i putovanja, ali se s druge strane naglo usvojio digitalni način funkcioniranja života“, istaknuo je državni tajnik.
Svaka država članica zadužena za rotirajuće predsjedništvo Europskog vijeća organizira sastanak na kojemu se raspravlja o aktualnim temama. Sastanci pružaju priliku za razmjenu mišljenja i najboljih praksi koje podupiru digitalnu transformaciju, potiču inovacije i suradnju u različitim javnim upravama, uključujući Europsku komisiju. Od polovice ožujka otkazani su svi fizički sastanci za vrijeme COVID-19 krize. Samim time otkazana je i Digitalna skupština, kojoj je CIO sastanak trebao biti jedan od usporednih sastanaka.
Unatoč svemu, uspjeli smo organizirati CIO sastanak koji je održan putem video poziva. Na sastanku su razmijenjena mišljenja i iskustva svih sudionika vezano za neke od aktualnih tema kao što su utjecaj i posljedice krize uzrokovane COVID-19 (utjecaj COVID-19 na razvoj i uporabu e-usluga i aplikacija), što industrija može učiniti (ili već ima) kako bi prevladala posljedice i kako tijela javne vlasti mogu doprinijeti tome, primjeri e-usluga i aplikacija koje proizlaze iz COVID-19.
„Nužda dodatno potiče kreativnost i inovacije, no mišljenja sam da uz predloženo snažno i koordinirano investiranje u digitalne tehnologije u novom višegodišnjem financijskom razdoblju imamo priliku ubrzano, planski i sustavno postizati ciljeve koje smo si zacrtali u proteklom razdoblju. Kako bi to postigli svakako moramo inzistirati na još snažnijoj suradnji i međusobnoj razmjeni iskustava, mogućnostima brzog djelovanja i intenzivnoj primjeni/implementaciji novih tehnoloških rješenja“, zaključio je državni tajnik Bernard Gršić.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) izjavila je da se suočava s poteškoćama u praćenju koje tvrtke koriste njezine čipove. Tvrtka je navela da postoji ograničena vidljivost u cijelom opskrbnom lancu koja joj otežava sprječavanje da njezin silicij dospije u proizvode koje proizvode sankcionirane tvrtke.