TOP 100 najvećih softveraša prema ostvarenoj neto dobiti

TOP 100 najvećih softveraša prema ostvarenoj neto dobiti

Foto: DepositPhotos

Nastavljamo s analizom ICT tržišta, odnosno softverskim segmentom i neto dobiti koje su ostvarile tvrtke u prošloj poslovnoj godini. Prema podacima tvrtke Bisnode i portala Poslovna.hr i ICTbusiness.info  na prvom mjestu je procesor kartica EFT-Usluge s 124,27 milijuna kuna i rastom na godišnjoj razini od 12,32 posto, odnono prosječnim godišnjim rastom u pet godina od 26,98 posto. Ova je tvrtka definitivni pobjednik softverskog segmenta jer ima više od slijedeće dvije tvrtke zajedno, a riječ je o dvije najveće domaće IT tvrtke King ICT-u i Coimbis. Čak i kada se pribroji vrijednost neto dobiti četvrtke tvrke po visini neto dobiti Croza vidljivo je kako su EFT-usluge tek nešto manje nego ove tri tvrtke zbrojene zajedno. To samo dokazuje o kako je profitabilnom poslu riječ.

Dakle na drugom mjestu je King ICT s 55,67 milijuna kuna i rastom od 81,57 posto na godišnjoj razini. King ICT je imao prosječni petogodišnji rast neto dobiti od 34,69 posto. Na trećem mjestu je Combis s vrlo visokim rastom od čak 98,48 posto na 43m93 milijuna kuna. U posljednjih pet godina prosječnu su godišnje rasli 23,83 posto. NA četvrtom mjestu je Croz s 33,42 milijuna kuna i rastom od čak 71,17 posto, uz uspone i padove u pet godina prosječno su rasli 16,69 posto. Ipak treba istaknuti da je kod Croza zamjetna jako snažna fluktuacija neto dobiti.

Na petom mjestu je Telegram Media Grupa koja prije pripada medijima nego softverskom segmentu ali se po vodećem NKD-u našla na ovoj listi i koja je iz negativnog razdoblja došla do 28,52 milijuna kuna prije svega zahvaljujući prodaji Net.hr-a RTL-u.

Znamo da će mnogi reći kako će se opet na listi naći i tvrtke koje možda ne pripadaju po pretežitoj djelatnosti ovom segmentu, ali NKD je realno jedina prava odrednica. Problem naravno nastaje jer mnogima NKD odnosno glavna djelatnost prema NKD je samo jedna u nizu djelatnosti ponekad i nije ključna. Dakle cijeli ICT pripada u tri NKD područja softver 62.01, 62.02, 62.03, 62.09, 63.11; računala 26.20, 58.21, 58.29, 95.11 te komunikacije i telekomi 26.30, 61.10, 61.20, 61.30 i 61.90. Prema ovim NKD-ovima u analizu je ukupno ušlo više od 13 tisuća tvrtki.

TOP 100 ICT industrije u softverskom segmentu prema neto dobiti u 2015.-2019.


TOP 100 prema NETO dobiti20152016201720182019YoY 2019/2018YoY 2018/2017YoY 2017/2016YoY 2016/2015CAGR 2015-2019
1EFT-USLUGE37,641,925.0055,123,735.0084,713,697.00110,645,291.00124,271,800.0012.3230.6153.6846.4426.98%
2KING ICT12,560,961.0015,099,046.0023,426,751.0030,663,379.0055,674,200.0081.5730.8955.1520.2134.69%
3COMBIS15,088,734.0019,684,506.0022,335,226.0022,134,640.0043,932,900.0098.48-0.9013.4730.4623.83%
4CROZ15,445,322.0012,890,231.0025,126,259.0019,523,603.0033,419,300.0071.17-22.3094.92-16.5416.69%
5TELEGRAM MEDIA GRUPA-13,956,965.00-4,823,950.00-2,091,994.00-911,540.0028,522,800.00




6MERCURY PROCESSING SERVICES INTERNATIONAL29,454,095.0034,758,515.0034,306,192.0012,998,809.0023,557,700.0081.23-62.11-1.3018.01-4.37%
7COMPING7,231,806.0012,460,543.0015,515,029.0022,665,559.0023,082,700.001.8446.0924.5172.3026.13%
8TAU ON-LINE5,864,895.008,949,740.0013,587,552.0019,207,396.0022,273,700.0015.9641.3651.8252.6030.59%
9ASSECO SEE5,920,284.0012,405,421.0019,861,055.0011,972,946.0020,557,800.0071.70-39.7260.10109.5428.27%
10MICROBLINK1,391,296.003,522,109.007,842,634.009,872,400.0018,801,200.0090.4425.88122.67153.1568.33%
11NANOBIT17,647,849.0017,788,487.001,955,798.0016,184,952.0017,607,700.008.79727.54-89.010.80-0.05%
12MICROSOFT HRVATSKA12,096,149.0012,685,459.008,476,331.0019,533,980.0016,967,100.00-13.14130.45-33.184.877.00%
13MONO5,024,595.008,160,908.008,844,595.0011,557,196.0016,935,400.0046.5430.678.3862.4227.51%
14TERMINALNI POSLOVI



15,583,500.00




15INFINUM1,787,491.003,689,887.009,221,619.0014,221,169.0015,053,100.005.8554.22149.92106.4353.14%
16HASHCODE,4,909,321.008,069,547.005,234,794.0012,918,752.0014,484,300.0012.12146.79-35.1364.3724.16%
17IN23,121,206.003,827,237.002,966,775.009,220,069.0013,534,900.0046.80210.78-22.4822.6234.10%
18SOFA IT
271,759.003,522,598.008,298,327.0012,595,100.0051.78135.571,196.22

19OMEGA SOFTWARE5,138,819.004,946,773.006,788,089.0012,702,847.0012,493,600.00-1.6587.1337.22-3.7419.44%
20ERSTE GROUP CARD PROCESSOR-59,057,479.008,138,667.0014,899,716.0015,496,606.0012,472,500.00-19.514.0183.07-113.78
21AXILIS1,409,520.001,670,322.003,567,107.006,826,153.0012,319,500.0080.4891.36113.5618.5054.28%
22INFOBIP4,845,458.006,016,035.005,803,178.006,623,547.0012,021,000.0081.4914.14-3.5424.1619.93%
23APIS IT9,172,110.00-5,193,626.005,532,959.004,301,954.0012,016,400.00179.32-22.25-206.53-156.625.55%
24PHOBS3,710,288.004,408,600.007,590,550.009,610,767.0011,730,700.0022.0626.6172.1818.8225.89%
25NEOS3,023,640.005,797,015.003,436,401.007,904,975.009,747,700.0023.31130.04-40.7291.7226.38%
26ZERO DIGITAL


849,558.009,317,300.00996.72



27BILOG1,114,740.002,779,251.004,370,442.006,214,426.008,766,400.0041.0742.1957.25149.3251.05%
28PANDORA STUDIO841,677.00188,096.00-295,544.002,779,904.008,611,500.00209.78-1,040.61-257.12-77.6559.22%
29DANIELI-SYSTEC5,333,777.005,098,798.006,131,209.009,560,983.007,967,100.00-16.6755.9420.25-4.418.36%
30MULTICOM4,542,229.004,089,935.006,617,910.007,020,653.007,760,600.0010.546.0961.81-9.9611.31%
31SERENGETI1,152,939.00582,498.001,343,213.007,615,769.007,711,500.001.26466.98130.60-49.4846.24%
32PET MINUTA9,057,576.0010,393,437.004,508,457.005,738,046.007,270,300.0026.7027.27-56.6214.75-4.30%
33DIVERTO2,950,606.001,656,869.002,517,342.003,156,549.007,244,100.00129.4925.3951.93-43.8519.68%
34NORT5,513,243.006,317,057.006,304,922.006,556,527.006,643,800.001.333.99-0.1914.583.80%
35ELEKTRONIČKI RAČUNI-1,330,245.00-859,109.001,803.00655,948.006,617,100.00908.78



36SELECTIUM


445,655.006,315,000.001,317.02



37VIP-DATA4,274,808.006,030,766.004,934,534.007,762,818.006,109,700.00-21.3057.32-18.1841.087.40%
384042,734,558.004,190,808.006,076,582.007,047,930.005,920,800.00-15.9915.9945.0053.2516.71%
39I.S.4,677,494.004,837,450.005,057,307.005,487,818.005,854,800.006.698.514.543.424.59%
40SETCOR



5,734,900.00




41ZMS INFO3,306,761.003,502,860.003,819,575.003,845,452.005,728,200.0048.960.689.045.9311.62%
42IGEA3,089,390.004,207,077.003,907,529.005,289,528.005,702,500.007.8135.37-7.1236.1813.04%
43C.M.G.C.1,154,843.001,586,273.004,464,312.008,404,760.005,562,900.00-33.8188.27181.4337.3636.95%
44CIRCLEBLUE



5,448,700.00




45ATOS IT SOLUTIONS AND SERVICES-6,555,008.00125,563.00346,134.00380,292.005,073,800.001,234.199.87175.67-101.92
46LIBUSOFT CICOM2,359,578.002,423,211.002,921,274.003,009,675.005,025,800.0066.993.0320.552.7016.33%
47KRON,3,149,472.001,244,873.001,582,936.002,447,147.005,014,400.00104.9154.6027.16-60.479.75%
48SPIN OSIJEK3,529,701.002,407,858.004,838,217.003,304,805.004,874,100.0047.49-31.69100.93-31.786.67%
49HEWLETT-PACKARD15,586,914.006,192,446.0036,063,456.0016,857,018.004,831,600.00-71.34-53.26482.38-60.27-20.88%
50PIS3,812,697.003,343,168.00-3,335,109.00956,955.004,822,300.00403.92-128.69-199.76-12.314.81%
51SYNTIO

827,698.00893,240.004,766,900.00433.667.92


52IT SISTEMI-NOVE TEHNOLOGIJE558,728.001,631,918.003,013,520.003,572,013.004,317,500.0020.8718.5384.66192.0850.52%
53SEDAM IT8,366,473.009,927,460.0014,855,541.0010,056,256.004,279,500.00-57.44-32.3149.6418.66-12.55%
54INFOART522,771.001,760,710.002,911,667.002,663,380.004,228,600.0058.77-8.5365.37236.8051.91%
55TESTDOME


571,207.004,071,100.00612.72



56PKE SISTEMI486,912.001,221,201.001,315,139.002,420,822.004,059,800.0067.7084.077.69150.8152.83%
57LASER LINE



4,053,700.00




58MSTART PLUS38,644,256.00-13,152,670.00-52,088,397.007,840,144.004,021,800.00-48.70-115.05296.03-134.04-36.40%
59TRI PLUS GRUPA



3,929,300.00




60SMART NET205,231.0085,084.00555,849.001,430,131.003,907,500.00173.23157.29553.29-58.5480.27%
61KROBEL PROMET2,480,216.002,881,428.003,508,382.003,434,833.003,906,000.0013.72-2.1021.7616.189.51%
62INTELLEXI4,793,833.002,823,051.001,632,350.003,982,943.003,879,100.00-2.61144.00-42.18-41.11-4.15%
63ALFATEC GROUP2,377,529.008,042,527.002,057,642.003,518,971.003,821,300.008.5971.02-74.42238.279.96%
64INFIGO IS2,402,916.004,119,865.004,389,449.003,168,429.003,781,000.0019.33-27.826.5471.459.49%
65BLAZING EDGE232,494.00122,191.00423,701.002,470,944.003,746,500.0051.62483.18246.75-47.4474.36%
66SYSKIT1,950,001.001,249,271.004,861,010.00680,151.003,681,900.00441.34-86.01289.11-35.9313.56%
67EMOVIS TEHNOLOGIJE1,160,961.001,566,169.003,690,198.002,923,376.003,647,600.0024.77-20.78135.6234.9025.73%
68SV GROUP1,765,372.001,490,458.002,594,364.005,598,558.003,618,700.00-35.36115.8074.06-15.5715.44%
69NEXGEN684,119.001,538,955.002,464,346.003,474,063.003,618,400.004.1540.9760.13124.9539.53%
70SPAN13,076,256.007,130,364.008,864,768.009,346,044.003,604,200.00-61.445.4324.32-45.47-22.72%
71PLAVI TIM67,299.002,544,539.002,750,405.002,805,878.003,573,900.0027.372.028.093,680.95121.32%
72NULTA DIMENZIJA


355,119.003,472,300.00877.78



73ECCOS-INŽENJERING866,009.001,490,579.003,286,959.003,709,769.003,416,200.00-7.9112.86120.5272.1231.58%
74ETRANET GRUPA1,094,028.001,118,065.002,620,701.003,546,288.003,413,500.00-3.7435.32134.402.2025.56%
75INTEGRACIJA OD-DO2,152,802.002,077,386.002,827,444.001,847,740.003,382,000.0083.03-34.6536.11-3.509.45%
76CETITEC1,147,744.001,590,234.001,872,603.001,893,121.003,376,800.0078.371.1017.7638.5524.09%
77AVOLA SOLUTIONS685,487.001,164,524.00-3,585,038.002,401,942.003,356,800.0039.75-167.00-407.8569.8837.40%
78BARBASOFT


2,192,270.003,332,200.0052.00



79MICROLAB1,330,959.001,104,324.001,805,370.002,146,094.003,193,500.0048.8118.8763.48-17.0319.13%
803 PRO880,174.001,338,546.00851,212.001,166,533.003,177,300.00172.3737.04-36.4152.0829.27%
81ALTIORA1,990,019.009,164,846.004,877,363.002,306,668.003,170,200.0037.44-52.71-46.78360.549.76%
82TIS-OBJEKTNI INFORMACIJSKI SUSTAVI2,280,126.002,117,896.00292,659.001,436,568.003,166,200.00120.40390.87-86.18-7.116.79%
83UBER1,767,316.001,840,548.001,842,577.002,893,087.003,140,100.008.5457.010.114.1412.18%
84VESTIGO2,810,966.001,196,803.001,503,261.001,608,500.003,118,700.0093.897.0025.61-57.422.10%
85SHAPE 404



3,108,800.00




86GDI TECHNOLOGY PLATFORMS5,575,772.004,530,681.003,350,725.003,735,164.003,085,200.00-17.4011.47-26.04-18.74-11.16%
87BARRAGE
3,150.00517,024.004,561,468.002,993,600.00-34.37782.2516,313.46

88STANIĆ AUTOMATION
60,396.001,518,621.001,112,457.002,979,400.00167.82-26.752,414.44

89ALTUS INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE1,854,704.00294,649.0053,060.00250,446.002,945,800.001,076.22372.01-81.99-84.119.69%
90DECODE HQ240,679.0044,121.00100,259.00762,038.002,874,700.00277.24660.07127.24-81.6764.22%
91LEAPBIT


779,161.002,873,300.00268.77



92EVISION INFORMACIJSKI SUSTAVI-745,662.00915,371.002,155,319.003,106,840.002,850,300.00-8.2644.15135.46-222.76
93BULB2,606,197.005,901,665.002,896,316.00680,526.002,816,000.00313.80-76.50-50.92126.451.56%
94APLOS1,019,110.001,017,709.001,494,977.001,388,004.002,731,900.0096.82-7.1646.90-0.1421.80%
95POSLOVNA INTELIGENCIJA1,736,338.003,343,562.002,135,772.004,050,946.002,695,700.00-33.4689.67-36.1292.569.20%
96GLOBALDIZAJN3,318,979.001,993,625.002,940,077.003,074,354.002,690,200.00-12.504.5747.47-39.93-4.11%
97ANALYTICOM1,455,571.001,988,170.002,514,312.003,249,043.002,689,500.00-17.2229.2226.4636.5913.06%
98BE-TERNA



2,676,500.00




99TRIKODER1,428,655.001,910,131.002,805,228.001,460,826.002,669,400.0082.73-47.9246.8633.7013.32%
100LAPLACIAN521,120.00798,533.001,014,014.001,826,568.002,566,200.00




Izvor: Bisnode, Poslovna.hr i ICTbusiness.info

TOP 100 ICT industrije u softverskom segmentu prema neto dobiti 2019. godini u odnosu na 2018. godinu


TOP 100 prema NETO dobiti20182019YoY 2019/2018
1EFT-USLUGE110,645,291.00124,271,800.0012.32
2KING ICT30,663,379.0055,674,200.0081.57
3COMBIS22,134,640.0043,932,900.0098.48
4CROZ19,523,603.0033,419,300.0071.17
5TELEGRAM MEDIA GRUPA-911,540.0028,522,800.00
6MERCURY PROCESSING SERVICES INTERNATIONAL12,998,809.0023,557,700.0081.23
7COMPING22,665,559.0023,082,700.001.84
8TAU ON-LINE19,207,396.0022,273,700.0015.96
9ASSECO SEE11,972,946.0020,557,800.0071.70
10MICROBLINK9,872,400.0018,801,200.0090.44
11NANOBIT16,184,952.0017,607,700.008.79
12MICROSOFT HRVATSKA19,533,980.0016,967,100.00-13.14
13MONO11,557,196.0016,935,400.0046.54
14TERMINALNI POSLOVI
15,583,500.00
15INFINUM14,221,169.0015,053,100.005.85
16HASHCODE,12,918,752.0014,484,300.0012.12
17IN29,220,069.0013,534,900.0046.80
18SOFA IT8,298,327.0012,595,100.0051.78
19OMEGA SOFTWARE12,702,847.0012,493,600.00-1.65
20ERSTE GROUP CARD PROCESSOR15,496,606.0012,472,500.00-19.51
21AXILIS6,826,153.0012,319,500.0080.48
22INFOBIP6,623,547.0012,021,000.0081.49
23APIS IT4,301,954.0012,016,400.00179.32
24PHOBS9,610,767.0011,730,700.0022.06
25NEOS7,904,975.009,747,700.0023.31
26ZERO DIGITAL849,558.009,317,300.00996.72
27BILOG6,214,426.008,766,400.0041.07
28PANDORA STUDIO2,779,904.008,611,500.00209.78
29DANIELI-SYSTEC9,560,983.007,967,100.00-16.67
30MULTICOM7,020,653.007,760,600.0010.54
31SERENGETI7,615,769.007,711,500.001.26
32PET MINUTA5,738,046.007,270,300.0026.70
33DIVERTO3,156,549.007,244,100.00129.49
34NORT6,556,527.006,643,800.001.33
35ELEKTRONIČKI RAČUNI655,948.006,617,100.00908.78
36SELECTIUM445,655.006,315,000.001,317.02
37VIP-DATA7,762,818.006,109,700.00-21.30
384047,047,930.005,920,800.00-15.99
39I.S.5,487,818.005,854,800.006.69
40SETCOR
5,734,900.00
41ZMS INFO3,845,452.005,728,200.0048.96
42IGEA5,289,528.005,702,500.007.81
43C.M.G.C.8,404,760.005,562,900.00-33.81
44CIRCLEBLUE
5,448,700.00
45ATOS IT SOLUTIONS AND SERVICES380,292.005,073,800.001,234.19
46LIBUSOFT CICOM3,009,675.005,025,800.0066.99
47KRON,2,447,147.005,014,400.00104.91
48SPIN OSIJEK3,304,805.004,874,100.0047.49
49HEWLETT-PACKARD16,857,018.004,831,600.00-71.34
50PIS956,955.004,822,300.00403.92
51SYNTIO893,240.004,766,900.00433.66
52IT SISTEMI-NOVE TEHNOLOGIJE3,572,013.004,317,500.0020.87
53SEDAM IT10,056,256.004,279,500.00-57.44
54INFOART2,663,380.004,228,600.0058.77
55TESTDOME571,207.004,071,100.00612.72
56PKE SISTEMI2,420,822.004,059,800.0067.70
57LASER LINE
4,053,700.00
58MSTART PLUS7,840,144.004,021,800.00-48.70
59TRI PLUS GRUPA
3,929,300.00
60SMART NET1,430,131.003,907,500.00173.23
61KROBEL PROMET3,434,833.003,906,000.0013.72
62INTELLEXI3,982,943.003,879,100.00-2.61
63ALFATEC GROUP3,518,971.003,821,300.008.59
64INFIGO IS3,168,429.003,781,000.0019.33
65BLAZING EDGE2,470,944.003,746,500.0051.62
66SYSKIT680,151.003,681,900.00441.34
67EMOVIS TEHNOLOGIJE2,923,376.003,647,600.0024.77
68SV GROUP5,598,558.003,618,700.00-35.36
69NEXGEN3,474,063.003,618,400.004.15
70SPAN9,346,044.003,604,200.00-61.44
71PLAVI TIM2,805,878.003,573,900.0027.37
72NULTA DIMENZIJA355,119.003,472,300.00877.78
73ECCOS-INŽENJERING3,709,769.003,416,200.00-7.91
74ETRANET GRUPA3,546,288.003,413,500.00-3.74
75INTEGRACIJA OD-DO1,847,740.003,382,000.0083.03
76CETITEC1,893,121.003,376,800.0078.37
77AVOLA SOLUTIONS2,401,942.003,356,800.0039.75
78BARBASOFT2,192,270.003,332,200.0052.00
79MICROLAB2,146,094.003,193,500.0048.81
803 PRO1,166,533.003,177,300.00172.37
81ALTIORA2,306,668.003,170,200.0037.44
82TIS-OBJEKTNI INFORMACIJSKI SUSTAVI1,436,568.003,166,200.00120.40
83UBER2,893,087.003,140,100.008.54
84VESTIGO1,608,500.003,118,700.0093.89
85SHAPE 404
3,108,800.00
86GDI TECHNOLOGY PLATFORMS3,735,164.003,085,200.00-17.40
87BARRAGE4,561,468.002,993,600.00-34.37
88STANIĆ AUTOMATION1,112,457.002,979,400.00167.82
89ALTUS INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE250,446.002,945,800.001,076.22
90DECODE HQ762,038.002,874,700.00277.24
91LEAPBIT779,161.002,873,300.00268.77
92EVISION INFORMACIJSKI SUSTAVI3,106,840.002,850,300.00-8.26
93BULB680,526.002,816,000.00313.80
94APLOS1,388,004.002,731,900.0096.82
95POSLOVNA INTELIGENCIJA4,050,946.002,695,700.00-33.46
96GLOBALDIZAJN3,074,354.002,690,200.00-12.50
97ANALYTICOM3,249,043.002,689,500.00-17.22
98BE-TERNA
2,676,500.00
99TRIKODER1,460,826.002,669,400.0082.73
100LAPLACIAN1,826,568.002,566,200.00

Izvor: Bisnode, Poslovna.hr i ICTbusiness.info

Još iz kategorije

Epson predstavlja novu eru otvorenih inovacija

Epson predstavlja novu eru otvorenih inovacija

02.12.2021.

Šest mjeseci nakon objave ulaganja u inovacije za održivu tehnologiju vrijednog 100 milijardi japanskih jena, tvrtka Epson nadalje se obvezuje da će fokus budućeg ulaganja u istraživanje i razvoj biti usmjeren na razvijanje novih materijala i tehnologija za smanjivanje štetnog utjecaj na okoliš.

M SAN Grupa kupuje slovenskog distributera Alterna distribucija

M SAN Grupa kupuje slovenskog distributera Alterna distribucija

02.12.2021.

Jedan od najvećih domaći distributera M SAN Grupa objavila je na zagrebačkoj burzi da je predala obvezujuće ponude za kupnju 100 postotnog vlasničkog udjela u društva Alterna distribucija. Obvezujuća ponuda predana je 1. prosinca ove godine.

Amazonova e-trgovina nastavila s nevjerojatnim rastom

Amazonova e-trgovina nastavila s nevjerojatnim rastom

01.12.2021.

Amazon je tijekom posljednje dvije godine zabilježio nevjerojatan rast te se samo potvrdio na još bolji način kao najveći svjetski maloprodajnik u e-trgovini. Za ovu godinu očekivanja kompanije su premašiti 146 milijardi dolara u prodaji, što bi bio za 60 milijardi dolara bolji rezultat nego u 2019.