SoftBank, vlasnik Arma, blizu je preuzimanja Ampere Computinga, kompanije koja razvija čipove za podatkovne centre temeljene na Armovoj arhitekturi.
Pritom ima podršku Oraclea i investicijske tvrtke Carlyle Group, što se široko tumačilo kao dio SoftBankove strategije da izazove dominaciju AMD-a i Intela na tržištu AI i podatkovnih centara. Međutim, postojale su određene prepreke. Ampere se pripremao za inicijalnu javnu ponudu (IPO), što je sugeriralo da želi ostati neovisan, dok bi SoftBank morao dobiti odobrenje Oraclea i Carlyle Groupe prije nego što bi posao mogao biti zaključen.
Ipak, novi Bloombergov izvještaj sugerira da je dogovor blizu finalizacije te bi mogao biti objavljen u narednim tjednima. Izvori upoznati sa situacijom procjenjuju vrijednost transakcije na oko 6,5 milijardi dolara, uključujući dug. SoftBank je 2021. procijenio vrijednost Amperea na više od osam milijardi dolara tijekom predloženog manjinskog ulaganja.
Ampere razvija visokoučinkovite procesore za podatkovne centre, uključujući 192-jezgreni "Polaris" AmpereOne i nadolazeći 256-jezgreni "Magnetrix", koristeći Armove dizajne čipova. Preuzimanje Amperea moglo bi pomoći SoftBanku, koji je prethodno kupio britanskog dizajnera AI čipova Graphcore, da proširi svoj utjecaj na konkurentnim tržištima podatkovnih centara i umjetne inteligencije.
Ipak, ovaj potez otvara i neka zanimljiva strateška pitanja. Arm, koji već dugo dominira tržištem mobilnih čipova, aktivno nastoji proširiti svoje poslovanje na poslužiteljske i AI procesore.
Ampere je jedna od rijetkih tvrtki koja neovisno razvija servere temeljene na Arm arhitekturi. Ako se dogovor realizira, to bi moglo utjecati na Armovu ulogu kao neutralnog dobavljača intelektualnog vlasništva. Integracija Amperea u SoftBankov ekosustav mogla bi promijeniti i dinamiku tržišne konkurencije.
Tržišni uvjeti dodatno kompliciraju potencijalne koristi koje bi SoftBank stekao preuzimanjem Amperea. Poluvodički sektor suočava se s rastućom konkurencijom i zabrinutošću zbog usporavanja ulaganja u umjetnu inteligenciju.
Kako Bloomberg primjećuje, kineski startup DeepSeek, koji je prošlog mjeseca predstavio jeftiniji AI model, izazvao je zabrinutost da tehnološki dobavljači neće ostvarivati prihode u predviđenim razmjerima.