Samsungova mobilna divizija zabilježila je dvoznamenkasti rast prodaje u prvom tromjesečju i porast dobiti. Međutim, tehnološki div očekuje smanjenje prognoze za isporuke pametnih telefona zbog kontinuirane nesigurnosti u vezi s carinama. Potpredsjednik MX (Mobile eXperience) odjela, Daniel Araujo, upozorio je na mogućnost korekcije prognoze za drugo tromjesečje zbog globalnih carinskih politika. Poslovanje u okviru MX segmenta predviđa pad isporuka pametnih telefona i prosječne prodajne cijene (ASP), jer učinci nedavno lansiranih flagship modela postupno slabe.
Araujo je istaknuo kako makroekonomska nesigurnost, uzrokovana američkim carinskim politikama, navodi kompaniju na procjenu da će tržište pametnih telefona u drugoj polovici godine zabilježiti pad u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Tržište tableta također će rasti sporije, iako se potražnja za premium modelima očekuje stabilna i snažna.
Prodaja u MX i Networks jedinici porasla je u prvom tromjesečju za 10 posto, na 37 bilijuna južnokorejskih wona (26 milijardi američkih dolara), dok je operativna dobit porasla za 22,9 posto i iznosila 4,3 bilijuna wona. Isporuke pametnih telefona porasle su za 1,7 posto i dosegle 61 milijun jedinica, dok je broj isporučenih tableta ostao stabilan na 7 milijuna. Prosječna prodajna cijena pametnih telefona pala je za 3 posto i iznosila 326 dolara.
Na razini cijele grupe, dobit Samsunga porasla je za 21,7 posto i iznosila 8,2 bilijuna wona, dok su ukupni prihodi porasli za 10 posto i dosegnuli rekordnih 71,9 bilijuna wona u tromjesečju. Prodaja u Device Solution diviziji, koja pokriva sve vrste čipova, uključujući memorijske, porasla je za 8,7 posto na 25,1 bilijun wona, ali je operativna dobit pala za značajnih 42,1 posto i iznosila 1,1 bilijun wona. Samsung je u istom razdoblju povećao svoja ulaganja u istraživanje i razvoj za 16 posto, na 9 bilijuna wona.
U kontekstu šire slike, Samsungova zabrinutost oko carinskih politika reflektira globalne tenzije, posebno između SAD-a i Kine, koje sve više utječu na lanac opskrbe i strategije plasiranja proizvoda na tržište. S obzirom na to da se veliki dio Samsungove proizvodnje i dobavljačkog lanca oslanja na azijska tržišta, svaki poremećaj u trgovinskim odnosima može utjecati na troškove i dostupnost komponenti, poput čipova i zaslona. Analitičke kuće poput Gartnera i IDC-a već su predvidjele kako bi potencijalno povećanje carina moglo uzrokovati pad globalne potražnje za pametnim uređajima u drugoj polovici 2025. godine, osobito u segmentu srednje klase.
Očekuje se da će proizvođači poput Samsunga, ali i Applea i Xiaomija, preispitati svoje cjenovne politike i strategije pozicioniranja proizvoda kako bi zadržali konkurentnost u nestabilnim uvjetima. Također, povećano ulaganje u istraživanje i razvoj može biti signal da Samsung pokušava ojačati diferencijaciju proizvoda i održati tehnološko vodstvo u uvjetima pritisaka na profitabilnost. U tom kontekstu, strateška partnerstva i diversifikacija tržišta postaju ključni alati za očuvanje stabilnosti poslovanja.
Osim toga, sve veći fokus na segmentima visoke dodane vrijednosti, poput premium pametnih telefona i umjetne inteligencije, može djelomično ublažiti negativne učinke tržišnih izazova. Prema analizi Omdije, Samsung bi u 2025. mogao usmjeriti znatan dio svojih resursa na razvoj AI-funkcija u mobilnim uređajima, što bi moglo povećati njihovu privlačnost na tržištima razvijenih zemalja unatoč potencijalnim globalnim smetnjama u trgovini.