TRŽIŠTE RADA

Potraga za radnom snagom i dalje raste, ali jedan sektor doživio je težak udarac

Potraga za radnom snagom i dalje raste, ali jedan sektor doživio je težak udarac
Depositphotos

Masovni otkazi u velikih tehnološkim kompanijama još su uvijek ponajprije "američka priča" i taj trend, srećom, još nije stigao do Europe i Hrvatske. Zato se bilježi u velikoj većini rast potražnje za zaposlenima.

Početak 2023. obilježio je rast broja oglasa za posao u odnosu na prethodnu godinu, a najveća razlika i rast u broju oglasa zabilježen je u kategorijama "Obrazovanje i znanost" te "Skrb o djeci i starijima".
 
Na MojPosao platformama, web stranici MojPosao i mobilnoj aplikaciji PosLovac, u prvom kvartalu je objavljeno više od 26.000 oglasa za posao, što je 11 posto više u odnosu na prošlu godinu i čak 23 posto više u odnosu na pretpandemijsku 2019. Na oglase za posao je pristiglo preko 423.000 prijava, što je na razni prošle godine.
  
U odnosu na prvi kvartal prošle godine, u kategoriji IT i telekomunikacije je zabilježen osjetan pad potražnje za radom (-23 posto), što odgovara kretanjima na globalnom tržištu rada. 
 
"Podaci pokazuju kako je u prva tri mjeseca aktualne godine potražnja za radnom snagom u IT-u doživjela pad od 23 posto. S druge strane, s obzirom na to da se sada za manji broj pozicija natječe podjednak broj kandidata, broj prijava na oglase je porastao za 17 posto. Naše IT tržište je povezano sa svjetskim, u prvom redu s američkim, i zbivanja s globalnog tržišta se u većoj ili manjoj mjeri uvijek preliju i na naše domaće tržište rada. Međutim, ta povezanost nije toliko izražena kao, primjerice, u Srbiji. Tamo je, naime, zabilježen značajno veći pad broja oglasa u istom periodu, a broj prijava je porastao za čak 60 posto što sugerira kako je veći broj ljudi ostao bez posla i krenuo u potragu za novim karijernim izazovima", rekao je Igor Žonja, direktor portala MojPosao pa nastavio:

"Iako je nezahvalno prognozirati što slijedi u nastavku godine, usudio bih se reći kako će se pad potražnje za radnom snagom u sektoru IT-a nastaviti do polovice godine, nakon čega bi trebao uslijediti oporavak tržišta i blagi rast."
 
Među najtraženijim zanimanjima u 2023. su ona iz područja turizma i ugostiteljstva te prodaje. Udio oglasa u kategoriji prodaje povećao se u odnosu na prošlu godinu, te sada ta kategorija nosi gotovo petinu svih oglasa. Udio oglasa u kategoriji "Turizam i ugostiteljstvo" se nešto smanjio i apsolutni broj oglasa u toj je kategoriji nešto maji nego što je bio u istom periodu prošle godine. 
 
Najtraženija zanimanja u prvom kvartalu 2023. bila su prodavač (trgovac), konobar (barmen), skladištar, vozač, kuhar, recepcionar te radnik u proizvodnji. Najveća ponuda zabilježena je u sljedećim kategorijama kao prodaja/trgovina (18 posto oglasa), turizam i ugostiteljstvo (17 posto), proizvodnja i zanatske usluge (11 posto). U kategoriji s najvećim brojem oglasa, "Prodaji", rast u odnosu na prvi kvartal prošle godine iznosi 19 posto.
 
S obzirom na vrstu zaposlenja, u prvom kvartalu 2023. oglasi za rad na neodređeno činili su čak 74 posto ukupnog broja oglasa, što je nešto veći udio nego prethodne godine. Oglasa za rad na određeno bilo je 50 posto. Djelatnici za sezonski posao tražili su se u osam oglasa, dok se tri posto oglasa odnosilo na studentske poslove. 
 
Tijekom početka 2023. poslodavci su najčešće tražili kandidate sa srednjom stručnom spremom – u 54 posto oglasa srednja stručna sprema bila je uvjet za uspješnu prijavu na natječaj. Polovica oglasa (48 posto) bilo je za Zagreb i zagrebačku županiju, nakon čega slijede obalne županije Splitsko-dalmatinska (14 posto), Primorsko-goranska (13 posto) te Istarska (11 posto).