Javni cloud u EU bi kroz sljedeće 3 godine trebao porasti za 22 posto

Javni cloud u EU bi kroz sljedeće 3 godine trebao porasti za 22 posto
DepositPhotos

Europski tehnološki sektor kroz prošlu je godinu zasijenjen skandalima koji se tiču privatnosti, striktnijih regulacija zbog Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR), ali i trgovinskog rata između Sjedinjenih Američkih Država i Kine. No, ima jedna stavka koja svakako budi optimizam, a to je cloud računalstvo i ono na europskom tlu ide na bolje.

Javni cloud u Europskoj uniji bi kroz sljedeće tri godine trebao porasti za 22 posto, prema podacima kojima barata IDC. Trend se potvrđuje kroz financijske izvještaje velikih američkih kompanija, ali i manjih kompanija koje se bave cloudom. Primjerice, Salesforce je prijavio 31 posto rasta prihoda na europskom tlu samo u posljednjem kvartalu.

"Bili smo najbržerastuća regija u cijelom svijetu, što ne umanjuje činjenica da su neke manje no naša. Stoga, uzbuđeni smo i vjerujemo da će stvari samo ići na bolje narednih godina, rekao je Chris Ciauri, izvršni potpredsjednik Salesforce na području Europe, Bliskog istoka i Afrike (EMEA).

Opće je mišljenje da europske organizacije nazaduju za SAD-om 18 do 24 mjeseca kad se radi o usvajanju clouda. Izvjestio je o tome IDC još u 2018. godini temeljem svih poznatih podataka. Već prema tome dovoljno je jasno koliko Europa ima prostora za napredak i dobro je vidjeti da ga pokušava ostvariti, posebno u vremenu tolikih turbulencija.

Kompletno cloud tržište u porastu je posljednjih godina jer su kompanije prihvatile online infrastrukturu koju nude tehnološki divovi kao Amazon, Microsoft i Google. Konkretnije, Gartner prognozira da će na svjetskoj razini javni cloud uprihoditi 278 milijardi američkih dolara u 2021., dok je u 2017. svota bila na 145 milijardi.

Nije čudno da se najveći natječu kako bi imali što veći udio na takvom tržištu i iznimno je bitno da Europa čini napore da se nametne na što bolji način.