Intel je najavio novi prijelaz na "interni model ljevaonice (eng. foundry)" koji stvara veću odvojenost između proizvoda koje dizajnira i tvornica koje koristi za njihovu proizvodnju. I za to postoje neki stvarno dobri razlozi.
Prvo, stvara jasnu, sigurnu razliku između Intela koji dizajnira nove čipove i Intela koji želi da drugi ljudi koji također dizajniraju nove čipove dođu i proizvode ih u njegovim tvornicama.
Drugi razlog je taj što će natjerati dizajnere raznih poslužiteljskih i potrošačkih CPU-a i GPU-a na interakciju s proizvodnim pogonima tvrtke kao što drugi proizvođači čipova bez "fablessa" rade s vanjskim ljevaonicama. Rezultat toga je da će dizajneri vjerojatno manje trošiti na testiranje i uzorkovanje tijekom pretproizvodnog procesa, ako im se naplaćuju tržišne cijene umjesto partnerskih cijena za korištenje tih objekata.
To će Intelu potencijalno uštedjeti do pet milijardi dolara i moglo bi ubrzati proces stvaranja novih procesora. Već smo vidjeli potencijalno dobar napredak u Intelovom cilju od pet čvorova (eng. nodes) u četiri godine, a isključivanje generacija čipova iz tog procesa svakako je pomoglo.
Postojala je određena zabrinutost oko toga hoće li klijenti imati problema s odustajanjem od svojih dizajna za proizvodnju ako proizvode čipove koji su u osnovi konkurentni onome što Intel proizvodi za sebe. Ovim jasnijim odvajanjem same grupe svaki IP kupca potpuno je odvojen. Na mnogo načina to je slično načinu kojim se služi Samsung.
Neizbježno pitanje koje se odmah postavilo kada je Intel najavio moguće odvajanje, koje bi se trebalo dogoditi u siječnju iduće godine, je oko toga je li to samo uvod u Intelovo potpuno odvajanje poslovanja. Iz kompanije tvrde da to nije u planu.
"Čineći ovo, zapravo pomažemo u zbližavanju tvrtki na učinkovitiji način", kažu u Intelu.
I to što se u kompaniji govori stoji jer su se najavila velika ulaganja u Njemačkoj, Izraelu i Poljskoj. A čini se da je i ova reorganizacija smislena, barem prema svemu navedenom.
"Mora postojati ravnoteža između izvoznih ograničenja u svrhu nacionalne sigurnosti i osiguravanja što šire primjene naše tehnologije. To je dobro za američka radna mjesta i američko gospodarstvo", izjavila je Su.
Više od deset godina Bosch provodi istraživanja u području kvantne tehnologije te igra odlučujuću ulogu u komercijalizaciji kvantnih senzora. Od 2023. godine ima razvojnu suradnju s tvrtkom Element Six, vodećim svjetskim pružateljem rješenja za sintetske dijamante.
Prema nerevidiranom konsolidiranom financijskom izvještaju, neto dobit ESB grupe nakon manjinskog utjecaja u prvom tromjesečju 2025. iznosila je 69 milijuna eura, 6,2 posto više u odnosu na 65 milijuna eura u istom razdoblju 2024.