TEŠKA ODLUKA

Intel dijeli otkaze, bez posla ostaje gotovo 18.000 ljudi

Intelov odjel za proizvodnju čipova izgubio je sedam milijardi dolara samo prošle godine.

Intel dijeli otkaze, bez posla ostaje gotovo 18.000 ljudi
Depositphotos

Otpuštanja u tehnološkom sektoru su se nastavila Intelovom odlukom o smanjenju broja zaposlenih za 15 posto, što će biti provedeno do kraja ove i tijekom iduće godine godine. Riječ je o otprilike 17.500 radnih mjesta i uštedi od oko deset milijardi američkih dolara.

"Moramo uskladiti strukturu troškova s ​​novim operativnim modelom i iz temelja promijeniti način na koji poslujemo. Naši prihodi nisu porasli prema očekivanjima i tek trebamo u potpunosti iskoristiti moćne trendove, poput umjetne inteligencije. Potrebne su nam hrabrije akcije kako bismo se pozabavili i jednima i drugima – posebno s obzirom na naše financijske rezultate i izglede za drugu polovicu 2024., koji su teži nego što se ranije očekivalo", izjavio je izvršni direktor (CEO) Intela Pat Gelsinger.

Intelov odjel za proizvodnju čipova izgubio je sedam milijardi dolara samo prošle godine, a prihod mu je bio 18,9 milijardi dolara. Te brojke već govore dovoljno same po sebi.

Što se tiče drugog kvartala ove godine, Intel ga je zaključio s neto gubitkom od 1,6 milijardi dolara. U istom prošlogodišnjem razdoblju bilježio je neto dobit od 1,5 milijardi dolara. Odjel za proizvodnju čipova poslovao je pak s neto gubitkom od 2,83 milijarde dolara, većim za 51,3 posto nego lani. Naravno, to je izazvalo popriličnu paniku u vodstvu kompanije, a tako nešto najčešće završi rezovima.

Nije ni to sve, američki div će u četvrtom kvartalu obustaviti i isplatu dividendi, što je također vijest koja ulagače neće razveseliti. Inače, Intel nije dijelio otkaze od listopada 2022., kad je posao izgubilo pet posto zaposlenih.

Naravno, Intel nije jedini u tehnološkom sektoru koji daje otkaze. Unity otpušta 25 posto ljudi, Discord 17 posto, Microsoft dijeli otkaze u timovima za HoloLens i Azure, a Google u odjelima za hardver, osnovni inženjering te Google Assistant.