Hrvatska gospodarska komora, uz podršku Europske poduzetničke mreže (EEN), pokrenula je projekt „Go global - Go virtual“ kojim želi ubrzati oporavak domaćeg gospodarstva nakon korona krize. Riječ je o organizaciji online B2B sastanaka za hrvatske tvrtke s inozemnim partnerima na tržištima za koja su domaći gospodarstvenici u prethodno provedenoj anketi pokazali najveći interes.
„Rezultati istraživanja su pokazali da su našim poduzetnicima trenutno najzanimljivija tržišta Slovenije, Rusije, Austrije, Njemačke i zemalja Višegradske skupine (Češke, Slovačke, Poljske i Slovačke). Prvi virtualni sastanci organizirat će se s poduzetnicima iz Slovenije koja kao i Hrvatska ima dobru epidemiološku situaciju, a glavna područja za potencijalno jačanje suradnje su elektro industrija, industrija plastike i gume, OIE, poljoprivreda i prehrambeno-prerađivačka industrija“, izjavio je potpredsjednik HGK za međunarodne poslove i EU Ivan Barbarić.
Krenuli su pozivi prema hrvatskim tvrtkama koje će na „Go global - Go virtual“ platformu unositi svoje profile, uključujući djelatnost i interese za suradnju sa slovenskim kolegama. Po završetku prijava hrvatskih tvrtki link platforme s bazom hrvatskih interesa dostavit će se u Gospodarsku zbornicu Slovenije koja je aktivno uključena u projekt, kao i svim potencijalno zainteresiranim gospodarskim subjektima u Sloveniji. Predviđeno trajanje procesa prijava hrvatskih tvrtki je 19. lipnja, a online B2B sastanci između gospodarstvenika dviju zemalja održat će se 2. srpnja.
Inače, na platformi će se nakon plenarnog dijela s uvodnim govorima odvijati B2B razgovori tijekom kojih će gospodarstvenici kontaktirati direktno s potencijalnim partnerima iz branši koje ih zanimaju i predstaviti im svoje proizvode i usluge.
„Ovo je idealna prilika našim poduzetnicima da pronađu nove suradnike, dobavljače i kupce i tako postkrizno razdoblje iskoriste za preslagivanje opskrbnih lanaca i poslovnih procesa“, zaključio je Barbarić.
Apple je ubrzao svoje povlačenje iz Kine nakon novih povećanja carina od strane Sjedinjenih Američkih Država. Ovaj proizvođač iPhonea planira do kraja 2026. godine sastavljati sve pametne telefone namijenjene američkom tržištu upravo u Indiji.
Bankarski porezi povećali su se za 41 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, na 121 milijun eura s 86 milijuna eura. To je za posljedicu imalo smanjenje neto rezultata na 743 milijuna eura, što je 5,1 posto niže u odnosu na isto razdoblje prošle godine, kad su bili 783 milijuna eura.
Zalando ostvaruje ubrzani rast ii rastuću profitabilnost u prvom kvartalu; potvrđuje smjernice za cijelu godinu , prilagođena dobit prije kamata i poreza (prilagođeni EBIT) raste na 46,7 milijuna eura, što odgovara povećanju marže od 0,7 pp na 1,9 posto