Facebookova borba protiv lažnjaka

Facebookova borba protiv lažnjaka
Fotolia (ilustracija)

Neka utakmica započne, prvo poluvrijeme Facebook vs. „typosquatters“ 1:0. Borba Facebooka protiv „typosquattersa“ odnosno onih koji posjeduju  imena domena koje su slične onima popularne stranice, a koriste ih kako bi zbunili ljude i potencijalno zaradili  na tome nastavlja se nesmanjenom žestinom.

Američki okružni sud u sjevernoj Kaliforniji je donio odluku u korist društvene mreže  koja se borila protiv nekoliko „squattersa“, kojom je 105 domena oduzeto prijestupnicima te im je određena zakonska šteta od ukupno 2.795.000 dolara.

Ne samo da bi to moglo značiti da će Facebook dobiti kontrolu nad nekih 105 domena, nego i izgleda da će to učiniti Facebook  jednom od prvih velikih tvrtki koja je u  izašla kao pobjednik  u slučaju odgovornosti za štetu  pod  nadležnosti Anticybersquatting zakona o zaštiti potrošača u SAD-u.

Ovaj zakon je nastao kako bi se zaštitile tvrtke  od onih koji stvaraju / registriraju web stranice koje omogućuju „typosquattersima“ da unovče te domene na štetu korisnika, ali za očekivati je da će neki od „typosquattersa“  nastaviti zloupotrebljavati početno upisanu zabunu, korištenje Facebookovih obilježja, vrste pisanja i boja, kako bi namamili ljude da unesu osobne podatke ili poduzmu druge akcije.

Izvorni popis sumnjivih domena uključivao je web stranice poput dacebook.com, facebokook.com, faceboocklogin.com, faacebok.com, facebookfreezer.com, facebooll.com, facegbook.com, gfacebook.com, i zh-facebook.com, a u ovom trenutku čini se da niijedna više nije aktivna. Mnogi su registrirani od strane jednog entiteta, na primjer, Newgate je registrirao 50 domena koje su zvučale poput Facebooka čime je "registriranjem i korištenjem prekršio autorska prava imena domena za preusmjeravanje prometa s web stranice Facebooka u nastojanju da zavede korisnika i zaradi novac" - kako navodi odluka suda.

U ovom slučaju, Facebook protiv „typosquatters“, sud je primijenio zasebne formule za svakog okrivljenika na temelju broja održanih domena i drugih čimbenika poput kako su koristili te domene. Prema toj računici, kazna po okrivljeniku varira od 5.000 do 1.340.000 dolara, a najveću kaznu je platio dakako Newgate.

Ova tužba je započela još u srpnju 2011 godine, te je Facebook već razriješio problem stotine domena nazvanih poput njegove (uključujući i one s gornjeg popisa), no još ih ima jako puno te su iz Facebooka najavili da će se sporiti i s ostalima.