Boschev energetski modul gorivih ćelija je u masovnoj proizvodnji. Uz to, plan tehnološke tvrtke za recikliranje počinje.
Gorivne ćelije sadrže ono što je poznato kao metali platinske skupine (PGM), a modeli kružnog gospodarstva posebno su vrijedan način oporabe ovih vrijednih sirovina. Na primjer, gotovo sva platina u hrpama gorivih ćelija, najmanje 95 posto, može se obnoviti. Zato Bosch ima za cilj ponovno otkupiti hrpe kada im istekne vijek trajanja.
“Recikliranjem možemo dimnjake učiniti ekonomičnijima i u isto vrijeme smanjiti emisije ugljika povezane s rudarenjem platine”, kaže Thomas Pauer, predsjednik odjela Bosch Powertrain Solutions. “Već postavljamo temelje za dobivanje rijetkih sirovina poput platine. Naše procjene sugeriraju da će najkasnije do 2030. godine značajan broj gorivih ćelija trebati reciklirati,” dodao je.
Platina djeluje kao katalizator u gorivnoj ćeliji, ubrzavajući reakciju vodika i kisika. Recikliranje platine može uštedjeti više od 95 posto emisija ugljika povezanih s rudarenjem platine. Prvi, važan korak u tom smjeru je sporazum s pružateljem usluga mobilnosti Hylane, koji predviđa ponovnu kupnju sklopova gorivnih ćelija od strane Boscha kada im istekne vijek trajanja.
Prema novom modelu ugovora s Hylaneom, Bosch ima zajamčenu opciju ponovne kupnje paketa za mobilne aplikacije. Same hrpe će reciklirati tvrtka treće strane. U daljnjem proizvodnom procesu, Bosch će iskoristiti prikupljenu platinu za nove Hylane gomile.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) izjavila je da se suočava s poteškoćama u praćenju koje tvrtke koriste njezine čipove. Tvrtka je navela da postoji ograničena vidljivost u cijelom opskrbnom lancu koja joj otežava sprječavanje da njezin silicij dospije u proizvode koje proizvode sankcionirane tvrtke.