Što kada se opustimo na poslu

Što kada se opustimo na poslu
Fotolia

Svi početnici na nekom poslu u pravilu su u prvom periodu, kao što bi se u narodu reklo „manji od makova zrna“, konstantno su na oprezu, poletni i trude se impresionirati kolege i šefove svojom agilnošću, brzinom i mogućnostima. No nakon nekog vremena onaj početni trud i entuzijazam, dolaženje ranije na posao i odlaženje kasnije s posla te ne korištenje nekih društvenih mreža za vrijeme radnog vremena, što se smatra veoma neprofesionalnim i neprikladnim, opada.

Opustimo li se u onom osjećaju ugodnog i poznatog okruženja i počnemo slijediti kolege koji su već dovoljno dobro prostudirali granice do kojih se može ići s nekim zaostatcima u poslu nećemo dobro proći.

Nećemo obavljati zadatke u zadanom roku, opustiti ćemo se previše na društvenim mrežama t ćemo uvijek nalaziti izgovore zašto nismo nešto napravili ili zašto nismo produktivni kao i prvog dana. Naravno, to sve ovisi o pojedincu, no treba se samo prisjetiti svih onih stvari koje smo radili na samom početku svoje karijere i sve se da lako popraviti.

Prestanite se opravdavati: pošto se svi volimo hvaliti kako smo dovoljno odrasli za neke stvari, ili mislimo da jesmo, i dalje računamo da nam pokoji tužni pogled ili „dobro“ smišljeno opravdanje može proći kod šefa. Bitno je naučiti važnu lekciju o organizaciji vremena i nikada ne dopustiti da poslovna situacija dođe do granice kada vas šef treba podsjetiti da nešto niste napravili. Uvijek treba baratati dobro s vremenom te pokazati da vam je organizacija istog jača strana te ćete tako i svom šefu pokazati da ste sposobni i vrijedni poštovanja i povjerenja.

Nemojte kasniti: nitko ne voli onoga tko kasni na posao, a razlozi za to su jako raznoliki. Nemojte dopustiti da vas u radnom okruženju poznaju kao kolegu koji uvijek kasni, ne žuri mu se na posao ili nešto slično. U početku može biti veoma simpatično vaše uletavanje u ured ili neki kolegij razbarušene kose od trčanja i sramežljivo slijeganje ramenima i polusmiješak na licu no to sigurno neće biti slatko četvrti put. Potrudite se da dolazite na vrijeme uvijek, ako ne i ranije, a pogotovo kada su u pitanju radne grupe, sastanci ili kolegiji.

Odgovarajte redovito nas e-mailove: svi znamo kako je frustrirajuće kada čekamo odgovor na neki mail tjednima, a koliko tek lijepih riječi imamo za onoga tko nam na njega ne odgovori. Veoma je bitno biti ažuran u poslovnoj korespondenciji, to je nešto što svi cijene i smatraju veoma pozitivnom karakteristikom. Naravno, ne može se očekivati odgovor u roku nekoliko minuta, no bilo bi poželjno vratiti odgovor u roku dana ili dva.

Popratite svaki dogovor ili upit: ako nas netko od kolega zatraži neku informaciju putem e-maila postići ćemo jackpot ako što prije odgovorimo s informacijom, ili ako je ne znamo odgovorom da ćemo se potruditi pronaći tu informaciju i dostaviti mu je do kraja dana ili tjedna, no to onda doista mora biti tako. No ovo se ne odnosi samo na korespondenciju već i na neke interne dogovore, npr ako ste kolegi obećali pročitati neki ugovor i dati svoje mišljenje i sud o njemu nemojte to odgađati do onog trenutka kada vas kolega podsjeti na dogovor. U svakom slučaju, ako se radi o bilo kojem obećanju, dogovoru, nedovršenom odgovoru na e-mail, bitno je završiti započeto, ne ostavljati ništa u zraku i ne dopustiti da dođe trenutaka kada vas netko treba podsjetiti na danu riječ.